12 Aralık 2018

Amazon İnternet Eskiciliğini Sevdi

Müşterilerin, ellerindeki ikinci el ürünleri gönderip yerine Hediye Çeki alabildikleri, Amazon’un “Trade in” programında artık ücretsiz kargo uygulanacağını duyuruldu.

Amazon bu programı bir süredir Beta olarak test ediyordu ve yaygınlaşması için müşterilere kargo ücreti ödemeden ellerindeki ikinci el ürünleri Amazon’a satma (hediye çeki ile değiştirme) imkanı sunmaya başladı.

Amazon Trade In Programı Nasıl Çalışıyor?

Amazon Trade In Programı

  1. Müşteriler Amazon Trade-In Mağazasında, ellerinde bulunan ve Amazon’a satmak istedikleri 2. el ürünü seçiyorlar. Ürün için “yeni gibi”, “iyi durumda” ya da “kabul edilebilir durumda” (“like new, “ “good,” or “acceptable,”) şeklinde üç seçenekten birini seçiyorlar.
  2. Müşteri ücretsiz kargo için etiketleri print ediyor.
  3. Amazon eline ürün geçtikten sonra 48 saat içinde hediye çekini, müşterinin hesabına yatırıyor.

E-ticarette C2B Modeli

E-ticarette en popüler model, hiç kuşkusuz B2C dediğimiz şirketlerin müşterilere ürün ve servis sattığı iş modeli. Bunun yanı sıra B2B ve C2C (örnek GittiGidiyor) gibi modeller de birçok sitede uygulanıyor. Ancak C2B dediğimiz, müşterilerin ürünlerini direk olarak şirkete satış modeli nadiren rastlanan bir iş modeli.

C2B modelinde faliyet gösteren Gazelle, 2. el elektronik ürünleri satın alıyor. Kurulduğu 2008 yılından beri müşterilerine 25 milyon dolar ödeme yapmış.

Her ne kadar eskicilik günlük hayatımızda nesli tükenmekte olan mesleklerden birisi de olsa, Amazon bu yeni iş modeli internet eskiciliği ile hem yeni bir gelir modeli yaratmayı hem de çevre için geri dönüşümü (recycle) arttırmayı planlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*