14 Kasım 2018

Amazon, İnsansız Hava Araçlarıyla Kargo Gönderimini Test Ediyor

amazon prime air
Geçtiğimiz ay Pazar günleri de teslimat yapmaya başlayarak Amazon Prime üyelerine yeni fırsatlar sunmaya başlayan Amazon, şimdi de insansız hava taşıtlarıyla kargo teslimatını test ettiğini duyurdu.

Çin’deki bir kargo firmasının geçtiğimiz Eylül ayında bu araçlarla kargo teslimatı testlerini sizlere duyurmuştuk. Bu kargo firmasının ardından Amazon da böyle bir sistemi test ederek, Prime üyelerine özel hızlı bir teslimat seçeneği sunmaya hazırlanıyor.

Amazon’un yaptığı açıklamaya göre insansız hava araçlarıyla kargo siparişlerini 30 dakika veya daha kısa bir sürede tüketiciye ulaştırılabilecek. Ancak bu sistemin şu an test aşamasında olduğunu bir kez daha belirtelim. Amazon bu sisteme birkaç yıl içinde geçmeyi planladığını da belirtiyor.

İnsansız hava aracına yüklenen kargo, uzaktan kumanda ile teslimat adresine kadar yönlendiriliyor ve ürün hızlı bir şekilde tüketiciye ulaştırılmış oluyor. Ancak bu sistemin kullanılabilmesi için bir takım yasal düzenleme ve kuralların da belirlenmesi gerekiyor; çünkü bu araçlar hava sahasını kullanacağı için ülkelerin hava sahası güvenliğiyle ilgili izinlerin alınması gerekiyor.

Çin’deki kargo firması da bu sistemi test ederken benzer prosedürlerle karşı karşıya gelmiş fakat Çin hükumeti kara trafiğinin çok yoğun olmasından dolayı hava yolu ile yapılacak teslimatlara sıcak baktıklarını belirtmişlerdi. Amazon tarafında bu durumun nasıl olacağıyla ilgili bir şey söylemek içinse şu an için erken.

Amazon Prime Air adındaki insansız hava aracıyla kargonun test aşamasındaki görüntüleri aşağıda izleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. http://www.youtube.com/watch?v=3m8TG0J9dts -> 2 ay önce yayınlanmış Domicopter videosu.

    • Sinan Oypan der ki:

      Dominos TR’nin böyle bir çalışması olduğunu bilmiyordum, keşke PR konusuna da para harcayıp sosyal medyada viral haline getirselermiş. Şu an durduk yere Amazon tüm herkesin dilinde olmazdı.

Fikrini söyle

*