13 Aralık 2018

Amazon Kindle Kitap Satışları Normal Kitapları Geçti

Amazon Kindle SatışlarıAmazon Kindle kitap satışlarının, normal kitap satışlarını geçtiğini duyurdu.

Amazon.com kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos yaptığı açıklamada: “E-kitap satışlarının baskı kitap satışlarını geçeceğine dair büyük umutlarımız zaten vardı, ancak bu kadar hızlı bu noktaya geleceğini tahmin etmiyorduk. 15 yıldan fazla bir süredir kitap satıyoruz ve dijital kitap satmaya başlayalı henüz 4 yıl bile olmadı” dedi.

Amazon şu ana kadar Kindle’ın resmi satış rakamlarını açıklamadı. Ancak Jeff Bezos yaptığı açıklamada Kindle’ın dünyada en çok satan e-kitap okuyucu olduğunu bildirdi.

Amazon.com’da, Nisan 1 tarihinden itibaren her 100 normal kitap satışına karşılık, 105 adet Kindle e-kitap satıldı. Henüz birçok kitabın Kindle versiyonunun bulunmadığını unutmamak gerekiyor. Ayrıca Amazon bu rakamlar içinde, ücretsiz dağıtılan Kindle kitaplarının bulunmadığını açıkladı.

Bu sene, geçtiğimiz yıl aynı döneme kıyasla, Amazon’da satılan e-kitap adedinin tam üç katına ulaştığı da paylaşılan önemli bilgiler arasında.

Geçtiğimiz hafta, Amazon’da elektronik ürünler kategorisinde, en çok satılanlar listesinde bir numaraya Kindle’ın $114’a piyasaya sunulan ve reklam destekli modeli çıktı. Amazon’da ayrıca, reklam destekli olmayan ve sadece wi-fi özelliği bulunan $139’lık bir Kindle da bulunuyor. Amazon’da satılan en pahalı Kindle ise wi-fi ve 3g özelliği bulunan $189’lık Kindle.

Kindle’ın, e-kitap okuyucu pazarını domine etmesine rağmen iPad ve Google Android e-kitap okuyucu uygulamaları ve Barnes & Noble’ın renkli e-kitap okuyucusu Nook Color gibi birçok rakibi de var.

Amazon’un Kindle ile yakaladığı büyük başarıdan sonra, sektörde Amazon’un Android Tablet ve Kindle Video gibi iki farklı ürün piyasaya çıkaracağına dair birçok söylenti çıktı.

Kitap satarak e-ticaret işine giren ve dünyanın en büyük e-ticaret markası olan Amazon’un, Kindle e-kitap satışlarının normal kitap satışlarını geçiş haberi, e-ticaret ve yayıncılık sektörleri için tarihi önem taşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Murat karademir der ki:

    Turkiye ‘de e-kitap luks harcama kategorisinde.

Fikrini söyle

*