13 Kasım 2018

Amazon’dan Markalara Özel Kişiselleştirilmiş Sayfalar

Gün geçmiyor ki Amazon, rekabet ortamını kızıştıracak radikal bir hamle daha yaptığını duyuruyor olmasın. Dev perakendeci bu sefer de işletmeler için, aralarında kendi URL’lerinin de yer alacağı özelliklere sahip marka sayfalarını hayata geçireceğini açıkladı. Sanki bir Facebook veya Pinterest edasıyla, markalara özgürce satış yapabilecekleri bir platform sunan Amazon, perakende oyununun kurallarıyla oynamaya devam ediyor.

Amazon Pages adını verdikleri bu yeni uygulama ile markalar, büyük boyutlu görselleri ve sosyal medya linklerini de içeren dinamik bir sayfa tasarımına amazon.com/markaismi tarzında URL’ler üzerinden sahip olabilecekler. Marka isimlerinin önüne Amazon güvencesini de alan işletmeler ayrıca ürün tanıtımlarını  Facebook üzerinden paylaşıp, Amazon Analytics hesabı üzerinden de nasıl geri dönüşler aldıklarını analiz etme şansına erişecekler.

Tıpkı Facebook’taki “cover page“de olduğu gibi, Amazon’un marka sayfaları da üst kısımda geniş bir kapak fotoğrafına sahip olacak. Sayfadaki diğer ürünlerin görsel ve bilgilerine de yer verildiği uygulamada, kullanıcılar istediği ürünü sepetlerine ekleyip, satın alma şansına erişecekler. Bu şekilde, standart online satış sayfalarının aksine kendi markalarının ruhuna uygun kişiselleştirme seçenekleriyle, kullanıcılarla daha iyi bir etkileşim yakalanması hedefleniyor.


Marka sayfaları uygulamalarına, Facebook, Pinterest ve Google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinden aşinayız bir süredir. Ancak Amazon’un, bu tarz büyük çaplı bir hizmeti e-ticaret bazında hayata geçirmesi ilk sayılabilecek bir hamle. Şirketlerin, marka sadakatini Amazon’da da devam ettirmelerine olanak tanıyacak bu yeni sistem, sosyal medya eklentileriyle kullanıcıları, ürünleri kendi hesaplarında paylaşmaya da teşvik edecek.

Analytics özelliği de dikkat çekici olan Amazon’un yeni servisinde sayfa sahipleri, Facebook’ta olduğu gibi hangi ürünlere, kim tarafından ve ne zaman ilgi gösterildiğini görüp, ona göre strateji değişikliği uygulayabilecekler. Büyüyen trendleri ve kullanıcı davranışlarını iyi analiz eden Amazon’un böyle bir hamle yapmasını akıllıca olarak nitelendirebiliriz. Kişiselleştirmenin ve sosyal paylaşımın yükselen trend olduğu günümüzde, şirketin bu hizmetinin e-ticarete bambaşka bir boyut getireceğini de söylemek mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*