18 Kasım 2018

Amazon Moda Kategorisinde Kısıtlamaya Gidiyor

amazon-kısıtlaması
İngiltere’den sonra Amerika’da da indirimli fiyat zorunluluğu politikasından vazgeçme ihtimali olan Amazon, diğer yandan, giyim ve aksesuar kategorilerinde, tanımlayıcı başlıklarda kısıtlama yapmaya başlıyor. Öyle ki platformun, bahsedilen kategorilerde daha önce 250 olan karakter sayısını şimdilerde 80’e kadar indirdiği ortaya çıktı. Bir giyim markasının iddasına göreAmazon’un karakter sayısını azalttığı ürünlerin satışlarında da düşüş oluyor.

Söz konusu markanın sahibine göre, 80 ve daha az karakter kullanarak bir ürünü betimlemek, Amazon’un site düzeni açısından ve belli başlı ürün satışı yapan marka grupları için  güzel olabilir ancak daha betimleyici tanımlamalar yapmaya engel olan bu uygulama, giyim ve aksesuar kategorilerindeki başlıkların sahip olduğu anahtar kelime seçeneklerini de düşürüyor.

Şikayetlerini dile getiren marka sahibi, Amazon’un kendilerini ve diğer satıcıları kısıtlama konusunda uyardığını ancak bunun satışlarda düşüşe sebep olabileceğinden bahsedilmediğini belirtiyor.

Tüm bu şüphelere karşı Amazon ise yaptıkları araştırmaya dayanarak, bu türden bir kısıtlamanın tüketicilere daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşattığını, karakter kullanımının azalmasıyla tüketicilerin aramalarını daha kolay ve hızlı yapabildiklerini savunuyor.

80 karakterden fazla olan başlıkların da robot ya da insan eliyle düzeltildiğinden şüpheli olan marka sahibine ise Amazon yetkilileri, bu konuda yeterli bir açıklama yapmıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*