19 Kasım 2018

Amazon Nasıl Bir Mobil Gelecek Kurguluyor?

Neredeyse her yazımızda mobil cihazların gittikçe artan öneminden bahsedip durduk. Mobil ticaretin, yakın gelecekte e-ticaretin tahtını elinden alabileceğini maddelerle açıkladık. Türkiye birçok alanda mobil gelişmelere oldukça hızlı adapte olmaya devam ediyor. Amerikalı e-ticaret devi Amazon da mobilin geleceğini ön görüp, sessiz sedasız bu alanda yatırım yapan şirketlerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl altı milyar dolar olan ABD mobil ticaret hacminin bu yıl sonunda on milyar dolara çıkması beklenirken, bu sektöre kayıtsız kalmak neredeyse imkansız. Baş döndürücü gelişmeler, kişiselleştirilmiş hizmetler ve fiyat seçenekleri ile aslında tüketiciler bu rekabetten en çok fayda sağlayan kesim. Biz de mobil savaşların gölgesinde akıllı telefon üretme planlarından, yeni tablet satışlarına kadar Amazon’un son zamanlarda yaptığı icraatlere bir göz atalım dedik.

Tablet satışları son hız devam ediyor

Geçtiğimiz seneyi Kindle ailesi için şimdiye kadarki en iyi yıl olarak niteleyen Amazon yetkilileri, Google‘ın tableti Nexus 7 ve hiç bitmeyen Apple tehdidi karşısında yarıştaki avantajını kaybedebileceği korkusuyla 2 milyon yeni Kindle Fire siparişi vermişti. Tablet yarışında geri kalmamak için tüm kozlarını oynayan firma; farklı boyut ve özelliklerde 5 ya da 6 yeni tablet bilgisayarı da piyasaya sürmeyi planladığını bildirmişti. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda Google, Samsung ve Apple gibi dişli rakiplerin ensesinde tablet pazarında ben de varım diyen Amazon, dört koldan dijital içerik satışlarını artırabilmenin muhasebesini yapmaya devam ediyor.

Amazon’un akıllı telefon planları ne durumda?

Geçtiğimiz ay 3 boyutlu harita hizmet UpNext’i satın alarak akıllı telefon dedikodularına yeniden göz kırpan Amazon’un, iPhone’un da üretimini yapan Çinli Foxconn ile işbirliği yapacağı konuşuluyor. Hali hazırda çetin bir rekabetin yaşandığı mobil pazarda firmanın ucuz fiyat avantajıyla yeni akıllı telefonlarını piyasaya sürebileceği de söylentiler arasında.

Yazılımcılar için Apple ve Google uygulama mağazalarının benzeri bir hizmet sunmaya başlayan Amazon, geliştiricilere artık uygulama içi satış yapma fırsatı da sunuyor. Rakipleri Google ve Apple gibi uygulama içerisinde gerçekleşen dijital üyelik, dijital para (virtual cash) ya da online satışların %30′unu almaya hazırlanan Amazon’un, In-App Purchasing denilen sisteminin sadece Kindle cihazlarda değil Android işletim sistemli her türlü cihazda kullanılabileceği belirtiliyor. Firma, yeni hizmeti ile hem mobil cihaz üretiminde hem de dijital yarışta rakiplerinden geri kalmamak adına yaptığı çalışmaları gözler önüne sermiş oluyor.

Uygulama mağazası Apple’ın gözünü korkutuyor

Amazon‘un 2011′in başlarında ABD’de hizmete sunduğu Android işletim sistemli uygulamalara yer veren Amazon uygulama mağazasının popüleritesi ülke sınırlarını aşıp kısa sürede Avrupa‘ya da sıçramıştı. Amazon AppStore’unun son zamanlardaki yükselişi, Apple’ın yöneticilerinin gözünü korkutmaya başladı. Tabi ki Apple’ı asıl korkutan rakibinin otuz bin gibi az bir uygulama rakamına sahip olması değil. Amazon, AppStore’una yeni uygulamalar eklemeden önce kullanıcılarının yorumlarını değerlendiriyor. Bu değerlendirme, AppStore’a yükelenen uygulamaların kalitesinin artmasını sağlıyor. Tüm bunların yanında Amazon’un elinde oldukça büyük bir müşteri veri tabanı bulunuyor. Bu veri tabanında kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin bulunması, tıpkı Apple’da olduğu gibi kullanıcılara AppStore’lardan daha rahat ve kolay bir şekilde alışveriş yapma imkanı sağlaması da Amazon’u diğerlerinin önüne geçiren faktörlerden.

Amazon’un 44 milyon akıllı telefon sahibi kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini biliyoruz. Bu oranın %14.3′ünün firmanın mobil sitesinden, %85.7′sinin ise uygulaması üzerinden gerçekleştiği belirtiliyor. Mobilden bahsedip de AmazonLocal‘i es geçmek olmaz elbette. Geçtiğimiz aylarda günlük fırsatlarda kişiselleştirmelere başlayacağını duyuran Amazon, eğer elindeki devasa tüketici verilerini kullanırsa fırsat sektörünün bir numarası Groupon’u bile geride bırakabilecek potansiyele sahip.

ABD’de artık pek çok tüketicinin ürün ararken başlangıç noktası olarak Google yerine Amazon’u tercih ettiği de malum. Amazon’un senelik reklam gelirinin 1 milyar dolar civarına ulaştığı dedikoduları dolaşırken, yaklaşık 40 milyar dolar reklam gelirine sahip Google’ın oldukça gerisinde gibi görünen firmanın, hedefli ürün reklamları ile Google’ın reklam gelirine uzun vadede etki etmesi olası görünüyor. Hal böyle iken, adeta tek kişilik dev kadro olan Amazon, teknoloji ve perakende dünyasının tüm baş aktörleri için oldukça büyük bir tehdit oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. EticaretMag son zamanlarda iyi yazilar yazmaya basladigini fark ettim.
    Hep webrazzi’yi takip ediyorum, simdi arti olarak eticaretmagi’i da takip ediyorum.

Fikrini söyle

*