13 Kasım 2018

Amazon Prime Air E-Ticarette Havadan Teslimat İçin Yeni Dron Modelini Tanıttı

Amazon_Prime-Amazon-Amazon_Prime_airAmazon e-ticarette teslimat mantığını değiştirecek olan Prime Air dronların yeni modelini bugün tanıttı. Helikopter gibi dikey iniş-kalkış yapan ve uçak gibi düz uçan bu küçük insansız hava araçları 25 kg ağırlığında ve 2,25 kg’lık paketleri taşıyabiliyor (videoya göre en azından bir ayakkabı kutusu).

Amazon Air Prime dronları yerden 120 metre yukarıda uçuyor ve 80 km’lik menzile sahip bulunuyor ki bu da İstanbul gibi bir büyükşehrin bir ucundan diğerine uçmaya yeterli. Elbette Amazon bunu dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olarak önemsiyor. Özellikle de Amerikalıların bahçeli evleri ve düz çatıları dikkate alındığında dronların İstanbul’un tersine, inecek yer bulması kolay oluyor.

İlgili yazı: E-ticaretin yeni teslimat adresi Bukoli [Röportaj]

30 dakikada havadan teslimat

Amazon’un dronları Facebook yüz tanıma sisteminin gelişmiş bir sürümüyle çalışarak kuşları, hatta turistik gezi balonlarını ayırt edebiliyor. 120 metrelik maksimum uçuş irtifası da bacalara, antenlere ve çamaşır iplerine takılmadan birçok binanın üstünden uçmaya yeterli. Aynı zamanda helikopterlerin uçuş yüksekliğinin altında kaldığı için trafik açısından da sorun çıkarmıyor.

Amazon yeni tanıttığı uçan kızağa benzeyen dronun test edilen birçok modelden biri olduğunu, şirketin nihai olarak hangi modeli tercih edeceğine ise henüz karar vermediğini belirtiyor. Yine de yeni modelin ilk Amazon Prime Air dronundan daha sade olduğunu görüyoruz. Gerçekten sekiz ayrı pervaneyle arı gibi vızıldayarak yerden kalkıp uçmak gürültülü ve bakım masraflarını artıran bir yöntem.

İlgili yazı: E-ticarette rekabet gücünü artırmak için evlere teslimat

Amazon_Prime-Amazon-Amazon_Prime_air

 

Uzaktan kumanda değil, kendi kendine uçuyor

Florida bataklıklarını geçmekte kullanılan hovercraftları andıran modelde düz uçuş için bir pervane olduğunu görüyoruz. Ancak dikey kalkış için görünen pervaneleri yok. Muhtemelen dikey kalkış için kızağı andıran mavi çubukların altından hava üflüyor veya başka bir yöntem kullanıyor olmalı.

Ancak pervane sayısının ve dolayısıyla açık havada yağmura maruz kalacak hareketli parçaların azaltılması bu dronların sadece güzel havalarda değil, yağmurlu ve fırtınalı günlerde de uçabileceği anlamına geliyor. Ayrıca yeni dronun kargo paketini tıpkı uçağa bomba yükler kendi gövdesinin içinde taşıması da paketin yağmurda ıslanmaktan korunması demek.

İlgili yazı: E-ticarette paketleme, gönderim ve teslimat rehberi

Amazon_Prime-Amazon-Amazon_Prime_air

 

Dronlar e-ticarete ne yenilik getirecek?

Öncelikle hızlı teslimat için eskisi kadar yüksek ücret ödemeyeceksiniz. Bukoli gibi şirketlerle anlaşan e-ticaret siteleri ürünlerini müşteriye daha düşük gönderim ücretleri sunarak teslim edebilecekler. Bu da moto kurye kullanımını azaltarak trafik tıkanıklığına çare olacak.

E-ticarette rekabetin teslimat kalitesi ve teslimat seçenekleri üzerinden yürüdüğünü düşünecek olursak yerleşimlerin dört bir yanındaki merkezi noktalardan kalkan dronların 30 dakika içinde hedefine ulaşmasının sağladığı rekabet avantajını görebiliriz.

Ancak bunun için hantal devletlerin silahlı kuvvetler ve güvenlik güçlerine zaten verilen uçuş izinleri sivil dronlara da tanıması, sivil dron işletme ruhsatlarının bir an önce resmi gazetede yayınlaması gerekiyor. Tabii bunun için de dron mevzuatına öncelik vermeyi akıl edebilecek politikacılar gerekiyor. Her durumda drona önce geçen ülkelerdeki e-ticaret firmaları rekabette de öne geçecekler.

İlgili yazı: E-ticaretin geleceği iki satte teslimatSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*