17 Kasım 2018

Amazon, Rusya Pazarına Giriş Yapıyor

amazonGeçtiğimiz günlerde sesli komut uygulamasını satın aldığı söylentileriyle gündeme gelen Amazon, şimdi de Rusya’ya açılacağıyla ilgili söylentilerle adından söz ettiriyor.

Uluslararası arenada oldukça iyi işler yapan Amazon, Rus pazarına adım atamamıştı. Forbes Rusya’nın haberine göre perakende devi Amazon, ABC-atticus’un eski Genel Müdürü Arkady Vitrouk’un liderliğinde Rusya’daki ilk ofisini açtı. Amazon bu haberle ilgili bir açıklama yapmazken Arkady Vitrouk’un Linkedin profilindeki güncellemede Amazon’un Rusya’daki Kindle İçerik Yöneticisi olduğu görülüyor.

ComScore’un araştırmasına göre Rusya’da 61,3 milyon internet kullanıcısı bulunurken, 23,1 milyon da internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcı bulunuyor. 2012’deki e-ticaret hacmi 12 milyar dolar seviyelerindeydi ve bu rakamın 2015 yılında 36 milyar dolar seviyelerine geleceği öngörülüyor.

Böylesine büyük bir pazar olması ve gelecek vaad ediyor olması da sektörün en büyük online perakendecilerinden Amazon’un iştahını kabartıyor diyebiliriz. Amazon’un rakibi Barnes & Noble’ın da bu pazara girerek Nook e-kitap okuyucularını piyasaya süreceğiyle ilgili çeşitli söylentiler kulaktan kulağa dolaşıyor.

Amazon’un Rusya pazarında varlık göstermesi, Türkiye’deki e-ticaret sektörünü yakında ilgilendirecek bir gelişme olabilir; çünkü geçtiğimiz aylarda idefix Genel Müdür Mehmet İnhan, önümüzdeki birkaç yıl içinde Amazon’un Türkiye pazarında yer alabileceğine dair öngörülerde bulunmuştu. Bunun yanı sıra hatırlarsanız 2011 yılında Amazon’un ÇiçekSepeti‘nin azınlık hisselerini satın almıştı ve bir dönem kulislerde perakende devinin Hepsiburada’yı satın alacağıyla ilgili söylentiler vardı. Bu söylentiler üzerine de Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in Hepsiburada‘yı satma niyetlerinin olmadığını söyleyerek dedikoduları sonlandırmıştı.

Amazon.ru adresine girildiğinde ise kullanıcılar Amazon’un Avrupa’daki sitelerine yönlendiriliyorlar. Henüz şirketin bu konuda açıklama yapmamış olduğu için böyle bir uygulamaya başvurduklarını söylemek mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*