19 Kasım 2018

Amazon’un Sattığı İlk Ürün

Amazon.com‘un tarihi 1990’lara kadar dayanıyor. 1994’te New York’ta devam ettiği işinden ayrılarak Amazon.com’un ilk tohumlarını atan Jeff Bezos, internetten satış yapmaya ise 1995’te başladı.

Peki bugün internetin en büyük perakendecilerinden olan Amazon’un ilk sattığı ürün neydi diye hiç merak ettiniz mi?

Online perakende devinin internetten sattığı ilk ürünün, Douglas Hofstadter’ın Fluid Concepts and Creative Analogies adlı kitabı olduğu ortaya çıktı. John Wainwright adlı kullanıcının 3 Nisan 1995 yılında yapmış olduğu satın alma, sitenin beta test sürecinin devam ettiği dönemde gerçekleşmiş. Amazon o dönemde hala daha tam olarak satış yapmaya başlamamıştı ve site deneme aşamasındaydı. Şirket tüm kullanıcılara satış yapmaya ise Temmuz 1995’te başladı.

John Wainwright, o dönemde Apple ve IBM’in bir girişimi olan Kaleida Labs adlı şirkette çalışıyordu ve iş yerindeki T-1 bağlantı ile bu kitabın siparişini verdi. Bir rivayete göre de Amazon’un kampüsünde bulunan bir binaya yaptığı alışverişten sonra Wainwright’ın ismi verilmiş; ama bu bilginin ne kadar doğru olduğu bilinmiyor.

Quora‘da John Wainwright, Amazon.com’dan satın aldığı kitabın fotoğrafı ile Amazon’un teslimat belgesini paylaştı. Biz de sizlerle bu fotoğrafı paylaşıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] Douglas Hofstadter’ın “Fluid Concepts and Creative Analogies” adlı kitabını satarak başlayan yolculuğuna, bugün satışta olan 23 milyondan fazla ürünle devam eden […]

Fikrini söyle

*