15 Kasım 2018

Amazon’un Showrooming Etkisinden En Çok Zarar Görenler Kimler?

amazonE-ticaret sektörünün hızlı büyümesi tüketicilerin alışveriş trendlerini değiştirmesine neden oluyor. Bu değişimin son halkası Showrooming,  (tüketicinin ürünü fiziki mağazada inceleyip, internetten sipariş etmesi) günden güne daha çok etki ediyor.

Target ve Best Buy Showrooming’den en erken etkilenen şirketler olarak göze çarpıyordu. Fiziki mağazaların satış oranlarını ciddi bir şekilde tehdit eden bu duruma, Best Buy’ın dur deme çabalarından söz etmiştik. Ancak Showrooming, artık tüm fiziki mağazaları harekete geçirecek noktalara ulaştı. Placed.com’un Showrooming’in en çok etkilediği şirketleri tespit eden araştırması fiziki mağazaların kapısındaki riske, iyi bir kanıt niteliğinde.

Araştırmaya göre, Bed Bath & Beyond yüzde 27 ile listenin en üstünde yer alan fiziki mağaza durumunda. Best Buy(%20) , Pet Smart (%25), Toys’R’us(%21) ardından 4. sırada yer alıyor. Showrooming’in erken rahatsız ettiği diğer şirket Target‘ın oranı ise yüzde 15.

Placed.com‘un CEO’su David Shim‘in görüşleri, durumun ehemmiyetini bir kez daha ortaya koyuyor. Shim yaptığı açıklamada, Showrooming’in sıradan bir tehditten öte olduğunu belirtirken, fiziki mağazaların satış paylarını şimdiden Amazon‘a kaybettiklerini söyledi.

E-ticaret potansiyeli yüksek olan Türkiye’de henüz Showrooming’den söz etmek için erken. Şimdilik fiziki mağazaların harekete geçmesi için gerekli risk rakamlarından söz etmek mümkün değil. Fakat e-ticaret girişimleri ve online alışverişe olan ilginin sürekli artması, iş işten geçmeden önce alınacak önlemleri yalnızca birkaç yıla sığdırıcak gibi görünüyor. Bu önlemlerin ne olması gerektiği sorusunun en güzel cevabı ise fiziki mağazaların kendilerini online alışverişe entegre etmeleri olsa gerek.

Listenin tamamı;

Amazon ShowroomingSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*