16 Kasım 2018

Amazon Turizm İşine de Giriyor

screen-shot-2015-04-21-at-12-55-06-pm

Amazon.com yeni açtığı internet sitesi ile tatile çıkmak isteyen kullanıcılarının sürüş mesafesinde olan turistik mekan ve otelleri listeleyen ve doğrudan rezervasyon ile satış yapılmasına olanak tanıyan yeni bir hizmet başlattı.

Aslında bu Amazon’un turizm sektörü ile ilk ilgilenişi değil. Daha önce Amazon Local adıyla sınırlı sayıdaki bazı otellerde indirimler sunuyordu. Ancak Amazon Destinations adındaki bu yeni hizmet ile birlikte çok daha fazla sayıda otel listeleniyor. Ayrıca bu sefer Amazon’un belirlediği fiyatlar değil, otellerin kendi belirlediği fiyatlar listelendiği için, Amazon’un ileride daha çok otel ile anlaşma yapabilmesinin kapısı da aralanmış oluyor.

Amazon Destinations‘ta şimdilik sınırlı sayıda bölge otelinde hizmet veriliyor ve hepsi ABD içerisinde. Amazon bu konuda daha çok yakınlarda kaçamak yapılabilecek tatil mekanlarına odaklanmış. Yapılan açıklamaya göre ABD’deki tatillerin yüzde 40’tan fazlası 1-3 gece sürüyor ve tatilciler genellikle kendi araçları ile gitmeyi tercih ediyorlar. Ancak müşterilerin kısa mesafesinde olan tatil amaçlı yerleri saptamak ve bunların fiyat karşılaştırmasını yapmak genellikle zor ve zaman alan bir iş. Amazon turizm sektöründeki bu boşluğu değerlendiriyor.

Amazon bu hizmeti ne zaman ABD’nin veya dünyanın geri kalanına uygulayacağı konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor, ancak Amazon’un müşteri tabanını düşündüğümüzde özellikle ABD’de bu yaygınlaştırma pek uzun sürmeyecektir. Sitede özellikle kullanıcılardan gelen mekan ve tatil yorumları ile, diğer seyahat hizmetleri olan TripAdvisor, Expedia veya Yelp gibi sitelere rakip olma yolunda ilerlediği görülüyor.

Amazon Destinations, Amazon’un Groupon ile rekabet etmek için kurduğu ve restoran, bar, klüp gibi online ve offline mekanlar hakkında tavsiyeler ile fiyatların bulunduğu Amazon Local markası altında bulunuyor. Yeni hizmete hem web üzerinden hem de Amazon Local uygulaması içinden erişilebiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Amazonun dışarı açılması hiçte kolay değil.

  2. Bence Herkes kendi işini yapması gerekir.

Fikrini söyle

*