15 Kasım 2018

Amazon, Türkiye E-ticaret Pazarına mı Giriyor?

Online kitap sektörünün önde gelen şirketlerinden olan idefix‘in Genel Müdürü Mehmet İnhan‘a göre Amazon, 1-2 yıl içinde Türkiye e-ticaret pazarındaki yerini alacak.

Geçtiğimiz Cumartesi HaberTürk’te yayınlanan habere göre İnhan, kriz dönemlerinde dünya genelinde açtığı yerel sitelerle 3 kat büyüme kaydederek bu dönemleri birer fırsata çeviren Amazon.com‘un birkaç yıl içinde Türkiye pazarına da gireceğini söylüyor. idefix Genel Müdürü, Amazon’un bu hamlesinden çekinmediklerini ve onları bir rakip veya tehdit olarak görmediklerini de sözlerine eklemiş. İnhan, Amazon’u rakip olarak görmemelerinin sebebini ise Amerikan e-ticaret devinin, idefix’in toptan kitap satan internet sitesi Prefix’in en büyük müşterilerinden biri olabileceği ihtimaline bağlıyor.

Amazon, 2011 yılının sonunda ÇiçekSepeti‘nin azınlık hisselerini satın almasıyla Türkiye e-ticaret sektörüne adım atmıştı. Bunun yanında bu yıl içinde bir dönem Amazon’un Hepsiburada‘yı satın alarak pazara gireceği dedikoduları sektörde yer almış olsa da, Webrazzi Summit 2012‘de Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in Hepsiburada‘yı satma niyetlerinin olmadığını söylemesiyle bu dedikodular son bulmuştu. Boyner, yine bu konuşmasında azınlık hisseleri için bir ortak almak amacıyla görüşmeler yaptıklarını da belirtmişti.

Bunun yanında idefix Genel Müdürü Mehmet İnhan da Amazon’un Türkiye’deki e-ticaret pazarına bir satın alma ile gireceğini düşünmediğini belirtiyor. İnhan, Amazon’un Türk pazarında sıfırdan yapılanarak etkin bir hale gelmesinin daha olası olduğunu düşünüyor.

BKM’nin Eylül 2012 raporlarına göre, Türkiye e-ticaret sektörü şu an halen doğal düşüşüne devam ediyor olsa da, Eylül 2012’deki rakamlar da eklenince yıl toplamında bir önceki senenin rakamlarını geride bıraktığını görüyoruz ve bu da e-ticaretin ülkemizde büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Bu yıl sonunda Türk e-ticaret pazarında toplam hacmin 30 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor. Bu büyüme de Amazon’un ilgisini bir bakıma çekebilir ve Türkiye pazarında yer almak için daha hızlı adımlar atmaya yöneltebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*