14 Aralık 2018

Amazon Ürün Reklamları ile Google’ın Yoluna Çıkıyor

Amazon reklam formatında yaptığı bir değişiklik ile site içerisinde ürün araması yapan kullanıcılarına eskisinden farklı ürün önerilerinde bulunuyor.

Eski ürün öneri formatında sadece site içerisinde bulunan ve üzerinden gelir sağladığı ürünleri ürün aramalarında alt kısımda öneri olarak sunan Amazon, bir süredir farklı mağazaların ürünlerini de sitesinde olmadıkları halde benzer ürün kategorisinde tüketicilerin karşısına çıkarıyor.

ABD’de artık pek çok tüketicinin ürün ararken başlangıç noktası olarak Google yerine Amazon’u tercih ettiği biliniyor. Google’ın ana gelir kaynağı olan bu reklamlar, görünen o ki yavaş yavaş Amazon için de önemini arttırıyor.

Ürün aramalarını Google’dan başlatan tüketiciler üzerinden oldukça yüksek reklam kazancı sağlayan Google’ın yanında Amazon’un şimdilik sağladığı kazanç oldukça az dursa da, içerisindeki ürün kategori genişliği ile tüketicilerin yavaş yavaş ilk tercihi olan ve oldukça güvenilir bir kaynak gibi görünen Amazon, Google’ın bu kazancına ortak olacakmış gibi görünüyor.

Yukarıda Amazon’da yapılan bir ürün aramasında karşımıza çıkan dış kaynaklı ürün önerileri bulunuyor. Amazon’da ürün arayan bir tüketicinin Google’a kıyasla daha hedeflendirilmiş bir kesim olduğu göz önüne alınırsa, Amazon’un başlattığı bu formatla kısa sürede kazancını hızla arttırması büyük bir olasılık.

Amazon Product Ads From External Websites (Farklı sitelerden ürün reklamları) adı ile kullandığı uygulamasında, kullanıcılarına bunların CPC reklamları olduğunu açıkça anlatarak, Amazon müşterilerinin fiyatlar ve ürün seçenekleri hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmeleri ve daha çok ürüne ulaşabilmeleri adına bu reklamların yararlı olduğuna değiniyor. Firma aynı zamanda bu reklamlar üzerinden gerçekleşen satışlarda sorumluluk sahibi olmadığını da sitesinde açıklıyor.

Amazon’un senelik reklam gelirinin 1 milyar dolar civarına ulaştığı dedikoduları dolaşırken, yaklaşık 40 milyar dolar reklam gelirine sahip Google’ın oldukça gerisinde gibi görünen firmanın, hedefli ürün reklamları ile Google’ın reklam gelirine uzun vadede etki etmesi olası görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*