18 Kasım 2018

Amazon Ürünleri Evinizin Kapısına Değil Arabanızın Bagajına Gönderiyor

Amazon ürün siparişlerinin müşterilere iletilmesi konusunda sürekli olarak yeni yöntemler deniyor ve bu konuda inovasyonlarına ara vermiyor. Ancak bu sefer deneme amaçlı hayata geçirdiği proje biraz garip.

Projenin pilot kısmına Almanya’da başlandı. Amazon, Audi ve DHL projede beraber çalışıyorlar. Bu projede Amazon Prime üyeleri, ürün teslim lokasyonu olarak arabalarının bagajını belirleyebiliyorlar.

Audi’nin araç içi eğlence sistemi üzerinden araç sahipleri, DHL çalışanlarına bir kerelik araca geçici erişim hakkı verebiliyorlar. Bu erişim yalnızca aracın bagajı ile sınırlı. Böylece DHL çalışanı, fiziksel bir anahtara da gerek kalmadan elektronik bir anahtar yardımı ile bagajınızı açıyor, ürünü yerleştiriyor ve kapatıyor. Bagaj kapandıktan sonra tekrar bir başkası veya DHL çalışanı tarafından açılamıyor.

Peki, DHL çalışanı aracınızın nerede olduğunu nasıl biliyor? Ürünü satın alıp teslim noktası seçerken aracınızın yaklaşık olarak nerede ve hangi saat aralıklarında bulunabileceği bilgisini veriyorsunuz. Audi’lerin GPS sistemi ile aracın yeri tam olarak tespit edilebiliyor.

Müşterilerin satın aldıkları ürünlerin doğrudan araçlarının bagajına gönderilmesini istemelerinin birçok sebebi olabilir. Basitçe gönderinin yapılacağı sırada ne ofisinizde ne de evinizde değilsinizdir. Örneğin bir alışveriş merkezinde olacaksınız. Ya da hastanede bulunmanız gerekiyor. Bir başka senaryo ise, müşterilerin satın aldıkları ürünün ofislerine getirilmesini istememeleri, ancak evlerinde de ürünü teslim alacak kimsenin olmaması. Biraz düşününce doğrudan araç bagajına teslimat istemek için daha onlarca neden bulunabilir.

Bu pilot uygulama şu anda yalnızca Münih şehrinde ve yalnızca Audi araçlar için yapılıyor. Eğer başarılı olursa çok daha fazla araç üreticisi ile ve daha yaygın bir hizmet bölgesi ile çalışma genişletilecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*