14 Aralık 2018

Amazon ve Apple’dan Güvenlik Açığı

Amazon ve Apple’ın sitelerine giren hackerlar kendilerine ait tüm online verilerini silmelerinden sonra iki şirket de bu hafta bazı güvenlik politikalarını değiştirmek zorunda kaldı.

Hem Amazon, hem Apple yaptıkları güvenlik politikası değişikliğiyle telefon üzerinden kullanıcı bilgilerinin değiştirmesine bir son verdiler. Bu güvenlik açığından önce kullanıcılar Amazon’u telefonla arayarak, isimlerini, e-posta ve posta adreslerini vererek kredi kartı bilgilerini değiştirebiliyorlardı.

Apple ise bu değişikliğe gitmeden evvel, kullanıcılarına AppleID şifrelerini kullanıcıların telefonları üzerinden kimlik bilgileri, e-posta ve posta adreslerini, AppleID ile bağlantılı olan kredi kartlarının son 4 rakamını sorarak değiştirmelerine izin veriyordu.

Ancak Pazartesi günü, Amazon kullanıcıların bu değişiklikleri telefon üzerinden yapmalarını sağlayan güvenlik politakısını sonlandırdı. Amazon yeni düzenlemelerin ne zaman kullanıcılara sunulacağını henüz belirtmedi. Apple da Salı günü benzer bir değişikliğe gitti; ancak yeni düzenlemelerin ne kadar sürede yapılacağı bilinmiyor. Apple, kullanıcı bilgilerini değiştirmesi gereken kullanıcıların yeni düzenlemeler yapılana kadar iForgot uygulamasını kullanabileceklerini duyurdu.

Yeni yapılacak düzenlemelerde kullanıcıların çok daha detaylı kimlik bilgileri vermeleri gerekeceği düşünülüyor. Böylece hackerların bu bilgilere ulaşmaları daha da zorlaşacak ve iki şirketin de kullanıcı veri tabanları daha güvenli hale gelecek. Bu düzenlemelerle ilgili yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*