18 Kasım 2018

Amazon Şarap Satışına Başladı, Peki Türkiye’de İnternetten Alkol Satışı Mümkün mü?

1995 yılında bir kitap satarak başladığı yolculuğunu her geçen gün attığı yeni adımlarla daha da ileri taşıyan Amazon, şimdi de kullanıcılarına internet üzerinden şarap satacağı yeni servisi Amazon Wine ile gündemde.

Amazon.com kullanıcıları artık 9,99 dolardan başlayan fiyatlarla bir seferde en fazla 6 şişeye kadar Amazon.com’dan şarap siparişi verebilecekler. Servisin şu an, California, Connecticut, Florida, Idaho, Illinois, Iowa, Nebraska, Nevada, North Carolina, Oregon, Washington, Wyoming ve District of Columbia bölgelerinde hizmet vereceğini söyleyen Amazon, daha çok bölgeye bu hizmeti vermek için çalıştıklarını ve yakın zaman içinde bu lokasyonların sayısının artacağının da haberini verdi.

Amazon Wine hakkında daha detaylı bilgileri vermeden önce meraklıları için soralım ve cevaplayalım: Türkiye’de alkol satışı mevzuatı ne durumda?

İnternet üzerinden alkol satışı faaliyeti Ocak 2011’de çıkan yasayla ülkemizde yasa dışı olarak belirlenmiş durumda. Yapılan bir düzenlemede, e-ticaret şirketlerinin internetten ve posta ile alkol satışı yapamayacağı kesin olarak ilan edilmiş ve alkollü içkilerin yetkili yerler haricinde hiçbir şekilde satılamayacağının altı çizilmiş. Türkiye’de internetten alkol satışı yapılmasa da, online katalog şeklinde hizmet veren bazı internet şirketleri bulunduğunu da belirtelim.


Ülke genelindeki şarap üreticilerinin imal ettiği 1000’den fazla şarap çeşidinin ve şarapla ilgili ürünlerin yer alacağı Amazon Wine ile kullanıcılar, sevdikleri şarapları sipariş ederken aynı zamanda bu ürünler hakkındaki kitaplara ve bunun yanında şarap açacakları ve kadehleri gibi ürünlere de ulaşabilecekler. Ayrıca Amazon Wine’da şarapla ilgili bilgiler, hangi yemekle hangi şarabın uygun olduğu ve nasıl saklanması gerektiği gibi bilgiler de bulunacak.

Şarap üreticileri Amazon.com ile irtibata geçerek ürünlerinin buradan satılmasını sağlayabilecekler. Ancak Amazon.com sözcüsü Grace Chug, 3. parti satıcıların Amazon.com üzerinden şarap harici herhangi bir alkollü ürün satmalarını yasak olduğunu da sözlerine ekledi. Site üzerindeki alkol satışıyla ilgili detaylı bilgiler ise internet sayfalarında yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*