16 Aralık 2018

Amazon’dan E-Ticaret Dersi: Online Satışları Artırmak İçin Fiziksel Mağaza Açın

Amazon müşterisi fiziksel mağaza istiyor 4

Çok kanallı perakende pazarlaması araştırma şirketi Live & Breathe’in yaptığı son ankette, online müşterilerin Amazon’dan fiziksel mağaza açmasını istediği ortaya çıktı. 2013 yılında yapılan bir önceki ankete göre, Amazon’dan fiziksel mağaza açmasını isteyen müşterilerin sayısı yüzde 22 arttı.

 

Fiziksel mağaza desteği online satışları artırıyor

TÜBİSAD’ın son raporuna göre e-ticaret gelişmiş ülkelerde pazarın sadece yüzde 6,5’ini oluşturuyor ve bu da müşterilerin fiziksel alışverişi e-ticaretin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü ortaya koyuyor.

Live & Breathe Dijital Pazarlama Direktörü Viv Craske konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Amazon o kadar başarılı bir site ki müşterilerin Amazon’dan fiziksel mağaza açmasını istemesi hiç de şaşırtıcı değil.”

 

Fiziksel mağazayı online ortama taşıyın

Bunu anlamak için araç─taksi kiralama şirketi Uber ile ev─oda kiralama şirketi AIRbnb’ye bakmak yeterli. Özellikle mobil siteler üzerinden satış yapan bu iki e-ticaret devi aslında klasik meslekleri ve hizmetleri online mağazaya taşıyarak başarılı oldu. Taksicilik 100 yıllık bir meslek, ev kiralama ise yüzlerce yıl öncesine uzanıyor. Bundan yola çıkıldığı zaman, müşterilerin başarılı bir e-ticaret sitesi olan Amazon’dan fiziksel mağaza açmasını istemesi kolayca anlaşılıyor.

 

Fiziksel mağazada aynı kaliteli müşteri deneyimini sunun

Uzmanlara göre Amazon fiziksel mağazalarda online ortamda olduğu gibi kaliteli bir müşteri deneyimi sunarsa satışlarını artıracak. Bu noktada sevkiyat, paketleme ve ürün iadesinde hizmet kalitesi kritik önem taşıyor.

 

Alışveriş kartı dönemi başlıyor

Alışveriş kartını Türkiye’nin en büyük kafe zincirlerinden biri olan Starbucks’ta görmüş olabilirsiniz. Amazon da buna benzer bir sistem uyguluyor. Fiziksel mağazaların açılmasıyla birlikte müşteriler Amazon Allowance hizmetinden yararlanarak kendi hesaplarından veya başkasının hesabından ön yüklemeli alışveriş yapabilecekler. Bu sistemde hesaba önceden belirli miktarda para yükleniyor ve bakiye kadar alışveriş yapılıyor.

Amazon müşterisi fiziksel mağaza istiyor 3

 

E-ticaret siteleri için güvenli seçenek

Bugün Türkiye’deki en büyük sorunlardan biri online alışveriş sahtekarlığı. Firması iflas ettiği halde sitesinden satış yapanlar ve POS tefecileri müşterinin güvenini sarsıyor. Oysa PayPal kart gibi ön yüklemeli sistemlerde müşteri kredi kartı kullanmadan, sadece ön yüklemeli kartı ile güvenle alışveriş yapabiliyor. Örneğin 200 TL yüklü bir kartın bilgileri çalındığı zaman maksimum kayıp 200 TL ile sınırlı kalıyor. Oysa HSBC’de olduğu gibi kredi kartı bilgilerinin çalınması durumunda 11 bin TL’lik kart limitinin dolması riski bulunuyor. Amazon Allowance bu riski önleyerek müşterileri online alışverişe teşvik ediyor.

 

Pazarı ele geçirmek kolay değil

Craske her şeye rağmen Amazon’un fiyata duyarlı Avrupa pazarını ele geçirmesinin kolay olmayacağını söylüyor ve gıda sektöründen örnek veriyor: “Amazon Fresh market hizmetini unutmayalım. Bazıları bunu Amazon CEO’su Jeff Bezos’un perakende pazarını tümüyle ele geçirmek için son hamlesi olduğunu düşünüyor. Ancak Avrupa süpermarket pazarı dünyanın fiyata en duyarlı ve olgun pazarlarından biri ve bu pazarı ele geçirmek o kadar kolay olmayacak.”

Gerçekten de İngiltere süpermarket pazarında Tesco, Asda, Sainsbury’s ve Morrisons sıkı bir rekabet içinde. Bununla birlikte pazara yeni giren Almanya merkezli Aldi ve Lidl pazar payını toplamda yüzde 9 artırarak 4 büyük markayı yüzde 73’ün içine sıkıştırdı ki dört büyüklerin pazar payı son 10 yılda hiç bu kadar küçülmemişti (yüzde 73’lük dilimde sadece Morrisons’un pazar payı arttı).

 

Bayilerin gücü

Amazon pazardaki güçlü varlığının yanı sıra büyük bir nakit rezervine sahip bulunuyor. Amazon’un rezervleri 2014’te yüzde 68,13 artarak 5 milyar 900 milyar dolara ulaştı. Bu da şirketin yeni bir pazara atılması için yeterli.

Craske’den devam edecek olursak Amazon hiç bu kadar güçlü olmamıştı: “Önceki atılımlarda Amazon’un dev müşteri tabanı çok sayıda yeni satıcıyı ve bayiyi kendine çekmişti. Bakalım Amazon Fresh tedarik zincirini basitleştirerek Avrupa’daki markaları büyük satış hacmi vaadiyle kendine çekmeyi başaracak mı?”

 

Amazon müşterisi fiziksel mağaza istiyor 1

 

Almanya desteği

Amazon Almanya ülke çapında bir kargo ve tedarik zinciri filosu kurdu, ancak Amazon Fresh’in Almanya pazarına uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Bu noktada Amazon’un bir yardımcısı da online mağazası. Amazon sitesi Almanya için özel seçenekler içeriyor ve Amazon yönetimi önceki yerelleştirme deneyimlerinden yararlanarak yeni pazarlara hızla girmeyi planlıyor.

“Günlük indirim yapılan Avrupa pazarlarında sıkı rekabet var ve bu yüzden Amazon perakende hamlesi için özel etiket markalarının, yani Amazon Elements’in pazar payını artırmak zorunda kalabilir. Amazon halihazırda kendi sütünü, gevreğini, bebek mamasını ve ev temizlik malzemelerini satıyor. Bu bağlamda evlere serviste kendi markasını kullanmanın kâr oranını artıracağını anlamış görünüyor.”

 

Online müşteriyi de ihmal etmiyor

Amazon online müşterilerini müzik ve film hediyeleri ile elde tutmayı planlıyor. Fiziksel mağaza müşterilerine de online alışverişte indirim sunmayı hedefleyen şirketin diğer seçeneği ise Amazon Prime. Amazon Prime kargo hizmetinin düzenleyeceği “ücretsiz ertesi gün yiyecek teslimatı” kampanyaları müşteri kazanmanın en kolay yollarından biri olarak gösteriliyor. Nitekim şirket yöneticileri Amazon Fresh’i seçili pazarlarda Amazon Prime müşterilerine de sunacaklarını duyurmuş bulunuyorlar.

 

Yurt dışı pazarlara açılmak için ne yapmalı?

“Amazon Fresh’in Avrupa’da başarılı olmasının bir yolu da önce e-ticarette rekabete yer olan pazarlara girmek. E-ticaret ve fiziksel market hizmetlerinin farklı şirketler tarafından sunulduğu pazarlar her iki hizmeti birden sunan Amazon’a geniş bir fırsatlar alanı yaratıyor. Örneğin İngiltere’de Tesco hem online hem offline pazarı elde tutarken, Almanya’da insanlar web sitesi yerine süpermarketlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.”

Ancak Amazon’un Avrupa’da başarılı olmasının yolu öncelikle hızlı teslimattan geçiyor. Örneğin Amerika’da sabah verilen yemek siparişi akşam gelebiliyor. Rekabetçi Avrupa pazarının bu hatayı kaldırması zor görünüyor.

Her durumda Amazon’un online ve fiziksel mağazaları birlikte kullanma stratejisi Türkiye’deki e-ticaret sitelerine de yeni pazarlara atılma alanında önemli ipuçları sağlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*