14 Kasım 2018

Amazon’dan Girişimcilere Özel E-Ticaret Platformu Launchpad

a2

Amazon girişimciler için online satış ve pazarlamayı tek çözümde birleştiren yeni e-ticaret platformu Launchpad’i duyurdu. Launchpad’i kullanan girişimciler yeni ürünlerini devasa müşteri kitlesine sahip Amazon üzerinden duyuracak, pazarlayacak ve dağıtacak.

Türkiye dahil dünyadaki bütün markalara açık

Amazon’un hepsi bir arada e-ticaret platformu Launchpad satış, pazarlama ve dağıtım hizmetlerini tek çatı altında birleştiriyor. Amazon’a kayıt olan e-ticaret girişimcileri bilgisayar donanımı ve elektronik cihazlar, akıllı takılar, mutfak aletleri, dijital çerçeveler, çantalar ve diğer fiziksel ürünlerinin satış ve pazarlamasını Amazon üzerinden yapacak. Launchpad aynı zamanda lojistik hizmeti sunarak ürünleri müşterinin adresine teslim edecek.

Hepsi bir arada

Amerika’da Product Hunt girişimcilerin yeni ürünlerini online ortamda duyurmalarını sağlayan bir ürün lansman havuzu hizmeti sunuyor. Shopify online satış hizmeti sunuyor ve Shyp firması da satın alınan ürünleri adrese teslim ediyor. Şimdi Amazon üç hizmeti tek çözümde birleştiren yeni e-ticaret platformunu startupların kullanımına sunuyor. Böylece girişimciler büyük müşteri kitlesine sahip Amazon’un erişiminden yararlanarak satışlarını artırıyor.

İlk günde 200’den fazla ürün

Launchpad tanınmış startupların yanı sıra pazara yeni giren girişimcilerin de ürünlerini satmasına imkan tanıyor. Bunlar arasında Bluesmart akıllı valiz, eero ev Wi-Fi sistemi, Cuff DVB Akıllı Spor Bilekliği, Fenugreen havlu kağıtları, Electric Objects dijital sanat çerçeveleri, Soma sürahi ve su filtresi, Thync ambiyans ses sistemi ve Casper şilte de yer alıyor.

Launchpad’in en büyük özelliği 10 uluslararası dağıtım portalı aracılığıyla ilk günden itibaren dünyadaki tüm markalara açık olması. Amazon dünyadaki tüm girişimcilerin Launchpad üzerinden satış yapması için 25 yatırım firması, hızlandırıcı ve kitle kaynak fonuyla anlaştı. Bunların arasında Product Hunt yatırımcısı Andreessen Horowitz, Y Combinator ve Indiegogo da var.

Bu firmalarla çalışan tüm girişimcilere açık

Amazon Launchpad’i yukarıdaki firmalarla çalışan tüm girişimcilere opsiyonel olarak açacak. Deneme sürecinin tamamlanmasından ardından girişimciler ürünlerini Amazon üzerinden dağıtmaya başlayacak. Böylece girişimciler online satış, pazarlama ve dağıtım platformlarına yatırım yapmaktan kurtulacak.

Launchpad Amazon’un dağıtım ağını ve e-ticaret lojistik platformunu kullanacak. Bu çözümlerin hepsi Launchpad kullanıcısı olan girişimcilere bulut üzerinden sunulacak ve girişimciler de bütçelerini Ar-Ge’ye ayıracak. Amazon bu bağlamda girişimcilere tam kapsamlı pazarlama araçları sunmayı hedefliyor.

Bunların arasında e-ticaret kurucularının Türkiye’deki e-ticaret buluşma etkinliklerinde olduğu gibi birbiriyle sohbet edip networking yapmasına imkan tanıyan Product Hunt tarzı bir soru-cevap platformu da bulunuyor. Kısacası Launchpad kullanan girişimciler kendilerine E-Tohum’a katılmış gibi yatırım çekebiliyor. Launchpad böylece girişimcilerin ürün geliştirmek için yeni fikirler geliştirmesini de kolaylaştırıyor.

Markalara ne tür hizmetler sunuyor?

Launchpad envanter yönetimi, sipariş işleme, müşteri hizmetleri, pazarlama araçları, satış, sevkiyat, yatırımcı bulma, Indiegogo üzerinden bağış toplama ve networking hizmetleri sunuyor. Markaların tek yapması gereken kendi ürünlerini geliştirmek ve üretmek. Sadece paketlenmiş mallarda büyük markaların küçük e-ticaret markalarına bu yıl 4 milyar dolarlık Pazar kaptırdıklarını düşünecek olursak Launchpad’in benzersiz hedef kitle erişimiyle küçük ölçekli işletmelerin gücüne güç katacağı görülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*