17 Kasım 2018

Amazon’dan Paket Teslimatında Yeni Dönem: Emanet Dolapları

Amazon.com, e-ticaret firmalarının en büyük sorunlarından olan paket teslimatında yaşanan aksaklıkları sona erdirecek yeni bir uygulama geliştirdi.

Dünyaca ünlü perakendeci, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir şekilde Amerika’daki marketlere ve bazı eczanelere devasa metal dolaplar yerleştirdi. Modern emanetçiler olarak adlandırabileceğimiz bu sistem, müşteriler tarafından sipariş edilen ürünleri onlar için saklayıp istedikleri zaman teslim almalarına imkan tanıyor. Amazon bu “emanet dolaplarını” ilk olarak yaklaşık bir yıl önce Seattle, New York ve Washington yakınlarındaki mağazalarda konumlandırmıştı.

Amazon bu kilitli dolaplar ile, siparişlerini alamamaktan veya kapı önlerinden çalınmasından şikayetçi olan kullanıcılarının endişelerini de büyük ölçüde gidermiş oldu.

Satın alınan ürünü müşteriye kargolama konusu Avrupa ve diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi Amerikalı e-ticaret firmalarının da en büyük sorunlarından biri olarak öne çıkıyor. Özellikle son zamanlarda kargo hırsızlarının da olaya dahil olmasıyla çığırından çıkan sürece bir çözüm bulmak elzem bir hal almıştı. Bu kargo hırsızlığı konusu çoğunlukla Amerika’da ciddi bir sorun teşkil ediyor. Hırsızlar, dağıtıma çıkan UPS kamyonlarını takip edip, siparişler daha müşterilerin eline ulaşamadan kapı önlerinden bu ürünleri çalıyorlar.

Amazon, Wal-Mart ve Best Buy gibi geleneksek perakendecilerin uygulamalarından esinlenerek, online alışveriş yapan tüketicilerin ürünlerini teslim alabilecekleri merkezler oluşturma kararı aldı. Her ne kadar Amazon’un kendine ait offline mağazaları olmasa da, kendilerine yer sağlayacak bazı partnerlerle bu sipariş dolaplarını yerleştirmek için anlaşmaya vardı.

Sistemin nasıl işlediğine bir göz atarsak; aslında oldukça kolay ve basit bir mantığa sahip olduğunu görebiliriz. Kendi seçtiği lokasyonlarda yer alan dolaplara siparişini kargolatan kullanıcılara, ürünün dolaba yerleştirildiği anda bir e-mail geliyor. Burada yer alan kod ile kilitli olan dolabı açan müşteri, ürününe sapasağlam bir şekilde ulaşabiliyor. Belli bir boyuttan daha büyük siparişler için işlevsiz olan bu emanet dolapları, kitap, DVD ya da iPad’ler gibi elektronik cihazlar için daha kullanışlı olarak öne çıkıyor. Ayrıca Kullanıcılara sipariş ettikleri ürünleri almaları için birkaç günlük süre de tanınıyor.

Bu servisi kullanmak için ekstra bir ödeme yapmak zorunda kalınmayacak. Hali hazırda Amazon’a nakliye maliyetlerinden ciddi bir tasarruf sağlayan bu uygulama, sipariş gizliliğine önem veren kullanıcılar ve özellikle de yetişkin içeriğine sahip ürünleri teslim alma konusunda çekingenlik yaşayan online alışveriş meraklıları için de alternatif bir teslim alma yöntemi olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*