19 Aralık 2018

Amazon’dan Sonra Walmart da Emanet Dolabı Uygulamasına Başladı

walmartİnternetten alışveriş yapmak zamandan tasarruf sağlayarak, kullanıcılara kolaylık sağlıyor; fakat aldığınız ürünün teslimatı sırasında siparişi verdiğiniz adreste bulunma zorluğu kimi zaman bir sorun olabiliyor. Kullanıcıyı evde bulamayan kargo görevlileri, kargo notu bırakmayı unutabiliyor, nakliye şirketinin tekrar size ulaşması gerekiyor derken siparişiniz gecikebiliyor.

Geçtiğimiz yıl Amazon bu tip sorunların önüne geçmek için emanet dolabı uygulamasını sunmaya başlamıştı. Bu uygulamayla, Amazon’dan sipariş veren tüketiciler kendilerine yakın bir Amazon Lockers bularak, ürünlerinin teslimatının buraya yapılmasını istiyor. Kargo bu dolaplara teslim edildikten sonra kullanıcıya bir bilgi mesajı yollanıyor ve kişi ürünlerini bu dolaptan teslim alabiliyor. Bu uygulamayla beraber kullanıcılar ev ya da iş yerlerine herhangi bir teslimat yapılmasını istemediklerinde, bu dolaplardan yararlanabiliyorlar.

Amazon’un ardından Walmart da 12 mağazasında emanet dolabı uygulamasını test etmeye başladı. ABD nüfusunun üçte ikilik bir kısmının çevresinde Walmart mağazasının bulunması, Walmart’ın emanet dolaplarındaki en üyük avantajı olabilir. Tüketiciler kendilerine en yakın bölgedeki dolapları tercih edeceği için, yaklaşık 4000 mağazası bulunan Walmart için bu oldukça büyük bir avantaj.

ShopRunner ve Harris Interactive’in beraber yürüttüğü bir araştırmada ABD’li tüketicilerin %75’nin evlerine yapılan kargo teslimatı konusunda endişeli oldukları, %52’sinin hırsızlık, %48’inin teslimat sırasında evde olmamaktan korktuğu belirtiyor. Bu gibi veriler doğrultusunda emanet dolapların önemi daha da öne çıkıyor.

2011’deki toplam satışların sadece %2’lik bir bölümünün onlinedan oluşması 51 yıllık perakendecinin online tarafa daha çok yönelmesine vesile olmuştu ve çalışmalarının da sonuçları olumlu olarak dönmeye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ilk online taraftaki satışlarıyla ilgili net bir rakam açıklayan şirket, 2013 sonunda internet üzerinden toplam 9 milyar dolarlık satış yapmayı hedefliyor.

Mobile de yatırım yapan şirketin, akıllı telefonlarda çalışan uygulamasıyla kullanıcılar aradıkları ürünleri mobil cihazlarında seçiyor ve bu uygulama üzerinden tüketici aradığı ürünün mağaza içinde nerede ve hangi rafta olduğunu görebiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*