14 Kasım 2018

Amazon’un .Book Alan Adı Başvurusuna Barnes&Noble’dan Tepki Geldi

Amazon1995 yılında kitap satarak Seattle’da kurulan ve şu an dünyanın dört bir yanına yayılmış olan Amazon, online kitap pazarındaki ağırlığını daha da artırmak için kolları sıvadı. İnternet üzerinden .book alan adını satın almak isteyen Amazon’un bu talebi onaylanırsa, Barnes&Noble gibi diğer kitap satıcılarına karşı ezici bir üstünlük kazanabilir.

18 yıldır e-ticaret sektöründe olan Amazon, zaten kitap ve e-kitap satışlarında pazarın en büyük oyuncusu ve böyle bir domain kullanmaya başlaması, şirketin pastadan alacağı payı daha da artırırken, rakiplerinin pazarda tutunmasını zorlaştıracak.

Amazon’un başvurduğu diğar alan adlarının arasında .read, .author gibi domainler de bulunuyor. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) da Amazon’un bu alan adlarını aldığında, diğer şirketlere karşı hakısz bir rekabet yaratmış olacağını belirtiyor; çünkü perakende devi bu isimleri alırsa, diğer şirketlerin bu domainleri kullanmak için Amazon’dan izin almaları gerekecek.

Kitap satıcısı Barnes&Noble ise Amazon’un yaptığı bu domain başvrularına itiraz etti ve bu itiraz benzer şirketlerin de desteğini topladı. Arkasına Barnes&Noble ve Association of American Publishers‘ı alan Authors Guild’in Başkanı Scott Turow, bu tip alan adlarının tek bir kişinin elinde bulunmasının rekabet karşıtı olduğunu ve Amazon’un pazardaki hakimiyetini artırmasına neden olacağını söylüyor.

ICANN, geçtiğimiz Haziran ayında Amazon’un 76 farklı domain almak için başvurduğunu söyledi ve bu alan adlarının arasında .amazon, .music ve .cloud da bulunduğuna değindi. Amazon gibi, Google da alan adı konusunda başvuru yapan şirketlerden. Google’ın başvuruları arasında .android, .youtube, .dad ve Amazon’un da başvurduğu .music gibi 101 farklı domain bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*