21 Kasım 2018

Amazon’un Bugüne Kadar Çıkardığı Bütün Tablet ve E-Okuyucular

Amazon bugüne kadar çıkarttığı e-reader (e-kitap okuyucu) ve tabletler ile mobil cihaz sektöründe de eticarette olduğu gibi iddialı olduğunu gösterdi. İlk Kindle e-okuyucuyu 2007 yılında piyasaya çıkaran Amazon, 2012’ye kadar tam 7 adet e-reader ve tablet piyasaya çıkarttı. 6 Eylül 2012’deki basın toplantısında yeni ürünlerini tanıtan şirket, hem e-kitap okuyucu hem de tablet yarışında Apple ve Barnes & Noble’a rakip olmaya devam edeceğe benziyor.

Biz de Amazon’un bu pazarda bugüne kadar piyasaya çıkarttığı e-reader ve tabletlerin 2007’den bugüne kadarki yolculuğunu ele alarak nelerin değiştiğini, hangi özelliklerin geliştiğini inceledik. Ülkemizde Amazon faal olarak yer almadığı için Türk tüketiciler store’undan faydalanamıyor (en azından şimdilik), ancak yine de almayı düşünenler ve geçmişteki modelleri merak edenler için faydalı bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

Kindle First Generation

Amazon’un birinci nesil elektronik kitap okuyucusu Kindle, 19 Kasım 2007 tarihinde satışa sunulmasının ardından beş buçuk saat içinde tükendi ve stokları boşaldı. Bu büyük ilginin ardından Nisan 2008’e kadar da stoklarda bulunamayan Kindle, SD kart ile hafızası arttırılabilen tek Kindle olma özelliğine de sahip.

Kindle First Generation’ın ABD’nin dışında satışa sunulmamasının sebepleri arasında kablosuz internet sağlayıcılarla ilgili bir takım anlaşmazlıklar olduğu söyleniyor.

Kindle’ın 250 MB dahili hafızası bulunmasına rağmen, 200 adet resimsiz e-kitabı içinde barındırabiliyor. 4 kademeli gri renk seçeneği ile görüntü sunan Kindle’ın ekran büyüklüğü de 6 inç.

Kindle Second Generation

10 Şubat 2009’da tanıtılan ve 23 Şubat’ta satışa sunulan Kindle 2’de metinlerin sesli olarak okunmasını sağlayan bir özellik bulunuyor. Kindle 1’de olduğunun aksine SD kart özelliğine sahip olmayan Kindle 2’nin dahili hafızası da 2 GB. Bu hafızanın 1,4 GB kadarı da kullanıcılar tarafından değerlendirilebiliyor.

Kindle 1’den daha ince olan Kindle 2’de, kullanıcılar 1500 adet resimsiz e-kitap saklayabiliyorlar. Kindle 2’nin tanıtımı için yazar Stephen King “UR” adında bir kısa hikaye yazdı ve bu hikaye Kindle Store’da satıldı.

Kindle 2 uluslararası pazara adım atan ilk Kindle modeli oldu ve 19 Ekim 2009’da 100 farklı ülkede satışa sunuldu. Kindle 2’nin bu versyonu ABD’dekine oldukça benziyordu; fakat cihazda farklı bir Wi-Fi sistemi kullanılmıştı.

Kindle DX

Kindle DX, Mayıs 2009 tarihinde kullanıcılara tanıtıldı. 1. ve 2. nesil Kindle’lardan farklı olarak Kindle DX’in ekranı 9.7 inç büyüklüğündeydi ve PDF formatındaki dosyaları okuyabiliyordu. Bunun yanında o güne kadar Amazon’un piyasaya çıkardığı en ince Kindle olma özelliğiyle beraber Kindle DX’i yan çevirdiğinizde ekran da yan çevriliyordu ve bu özellik Kindle ailesi için de bir ilkti. Kindle DX’in büyük ekranı sayesinde gazete ve ders kitapları daha rahat okunabilecekti, en azından Amazon bu ürünün reklamını bu şekilde yapmıştı. Bu cihazın eksi yönlerinden biri, ürünün sadece ABD’deki Whispernet internet sağlayıcısı ile uyumlu olmasıydı.

Kindle DX’in uluslararası satışı işe 19 Ocak 2010 tarihinde başladı. 100 farklı ülkede satışa çıkan bu üründe 3G Wireless özelliği geliyordu.

Amazon 1 Temmuz 2010 tarihinde de Kindle DX Graphite (DXG) adından yeni bir versyon piyasa çıkarttı. Kindle DXG’de yeni geliştirilen E ink Pearl teknolijisi sayesinde önceki ürünlere göre %50 daha iyi kontrast oranı sağlıyordu. Bir önceki Kindle DX gibi DXG’ninde kablosuz internet özelliği yoktu.

Kindle Third Generation

Amazon 28 Temmuz 2010 tarihinde yeni ürününü kullanıcılara tanıttı. Amazon resmi olarak ürünlerini üçüncü nesil ya da Kindle 3 olarak adlandırmasa da, basın ve kullanıcılar bu ürünleri bu isimlerle anıyordu.

Amazon’un yeni ürünü Kindle Keyboard Wi Fi ve Kindle Keyboard 3G + Wi Fi olarak ikiye ayrılıyordu ve bu ürünlerin sağladığı internet bağlantısı ile de kullanıcılara internetten ürün satın alma imkanı sağlıyordu. Kindle Keyboard beyaz ve mat siyah renk seçenekleriyle satışa sunulmuştu. Bu üründe yeni geliştirilen E ink Pearl teknolojisi kullanılmıştı ve Amazon’un bundan önceki ürünlerine kıyasla daha yüksek bir kontrast ve hızlı sayfa yenilemesi sağlasa da, LCD’lere kıyasla yavaş kalıyordu.

Kindle Keyboard’ın bu versiyonunda bir de, adından da anlaşılacağı gibi, bir klavye bulunmaktaydı. Kullanıcılara daha rahat bir kullanım deneyimi sağlayan bu klavye ile Kindle Keyboard’ın 25 Ağustos 2010’da yapılan açıklama ile Amazon’un en hızlı satılan Kindle ürünü olduğu duyuruldu.

Amazon 2011 Ocak’ta, e-kitapların orjinal basım kitaplardan ilk kez daha fazla satmaya başladığını halka duyurdu. Amazon’un Kindle ürünlerinin, e-kitap sektörünün büyümesinde ve halk arasında yaygınlaşmasında oldukça büyük payı olduğunu söyleyebiliriz.

Kindle Fourth Generation

Kindle’ın 4. nesil ürünü de 28 Eylül 2011 tarihinde kullanıcılara tanıtıldı. Bu üründe bir önceki Kindle’daki klavye kaldırılmış, Kindle’a dokunmatik ekran özelliği getirilmiş ve boyutları 3. nesil Kindle’a göre biraz ufaltılmış olsa da ekran boyutu yine 6 inç olarak üretildi. 2 GB’lık hafızaya sahip olan Kindle 4’ün şarjı ise yaklaşık olarak bir ay dayanabiliyor.

28 Eylül’de tanıtılan ürünlerden diğerleri ise Kindle Touch 3G ve Kindle Touch 3G/Wi Fi. 15 Kasım’da satışa çıkarılan Kindle Touch da önceki Kindle’lar gibi 6 inçlik ekrana sahip. 3G ile Kindle Store’dan alışveriş yapıp, Wikipedia’ya erişim sağlanabilirken Wi-Fi özelliği ile de diğer internet sayfalarına erişim yapabilen cihaz 4 GB’lık hafızaya sahip.

Kindle Touch’ın şarjı ise yaklaşık iki ay dayanıyor. Yani bir kez şarj ettikten sonra en son ne zaman şarj ettiğinizi unutabilirsiniz bile. Bu ürün 27 Nisan 2012’de de Avrupa’da satışa sunuldu.

Kindle Fire

Amazon’un Android tabanlı tableti Kindle Fire da 28 Eylül 2011’de kullanıcılara tanıtıldı. Kindle ailesinin ilk renkli ekrana sahip üyesi olan Kindle Fire aynı zamanda E ink teknolojisinin kullanılmadığı da ilk Kindle ürünü. 80’den fazla uygulama ve 10 film, 800 şarkı ya da 6000 e-kitabı saklayabilecek hafızaya ship olan Kindle Fire’ın internet tarayıcısı ise Amazon Silk. 3G özelliği bulunmayan Kindle Fire’ın sadece Wi-Fi özelliği bulunuyor. Yalnız bu cihazda mikrofon, kamera ve SD kart okuyucusu bulunmaması (rakiplerinde varken) bir eksiklik. 8 GB’lık hafızası olan Kindle Fire’ın şarjı 8 saate kadar dayanıyor.

Kindle Paperwhite (Fifth Generation)

Amazon 6 Eylül 2012’de yeni ürünlerini yaptığı bir basın toplantısıyla tanıttı. Yepyeni bir Kindle serisiyle kullanıcıların karşısına çıkan Amazon, bu tabletiyle Barnes & Noble’ın Nook Simple Touch with Glowlight e-kitap okuyucusuna rakip olmak peşinde. Bundan önceki Kindle’lar gibi Paperwhite da 3G/Wi-Fi ve sadece Wi-Fi özelliği taşıyan iki farklı modelle kullanıcıların beğenisine sunuldu.

1 Ekim’de nakliyesine başlanacak olan Kindle Whitepaper, E ink Pearl teknolojisinden de daha iyi bir görüntü sağlayarak kontrast oranını %25 arttıracak. Bir dergiden daha ince ve bir kitaptan da daha hafif olan Kindle Whitepaper’da 7 farklı yazı tipi bulunuyor ve hepsinin de büyüklüğü ayarlanabiliyor.

Kindle Paperwhite ile gelen bir diğer yenilik ise “okuma hızı” özelliği. Sizin okuma hızınızı algılayarak, okumakta olduğunuz bölümü ne kadar sürede bitireceğinizi söyleyerek sizi bilgilendiriyor. Bir diğer yenilik ise Amazon’un “X-Ray” adını verdiği özellik. Bu özellik kitaptaki karakterlerin bilgilerini tutarak, kitabın ilerleyen bölümlerinde o karakterin ne zaman hikayeye dahil olduğunu hatırlamanız için karakterin hikayaye dahil olduğu sayfaya geri dönmenizi sağlıyor.

Kindle Fire

Yeni nesil Kindle Fire da (Amazon, maalesef aynı ismi kullanıyor) 6 Eylül’de Amazon’un tanıttığı ürünler arasında. Tablet kullanmayı seven kullanıcılar için Amazon, Kindle Fire’ı iki farklı boyutla kullanıcılara sunuyor. 7 ve 8.9 inçlik iki farklı boyutu olan Kindle Fire, eski modellere kıyasla daha uzun pil ömrüne ve daha hızlı bir performasa sahip. Amazon, yüksek çözünürlüklü görüntü ve dolby dijital ses kalitesine sahip olan Kindle Fire’ın, iPad’ten %41 daha hızlı bir Wi-Fi erişimi sağlayacağını iddia ediyor.

Kindle Fire’ın yenilikleri arasında HDMI ve Bluetooth bağlantısı ile ön yüzde dahili bir kameranın yer alması sayılabilir. Görüntü çözünürlüğü 1920 x 1200 olan Kindle Fire’ın 7 inçlik modellerinin nakliyesi 14 Eylül’de, 8,9 inçlik modellerinin ise 20 Kasım’da başlayacak. 7 ve 8,9 inçlik Kindle Fire’ların 16 ve 32GB kapasiteli iki farklı seçeneği bulunmakta.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*