17 Kasım 2018

40 Binden Fazla Çalışanı Olan Amazon’un İlk Çalışanı Kim?

Amazon'un İlk ÇalışanıBüyük başarıya ulaşan firmaların bugünlere nasıl geldiği her zaman merak edilir ve bu hikayelerde genellikle CEO’lar ya da kurucular öne çıkar. Sonuçta bu hikayenin başrol oyuncusu onlar; ama bir de bu filmin Oscar’lık olması için çalışan ve perdenin arkasında olan yardımcı oyuncuları var. Onlar pek bilinmez ve konuşulmaz; fakat şirketin başarısında onların da rolü büyüktür.

Bu perde arkasında kalan oyunculardan biri de Amazon‘un ilk çalışanı ünvanını taşıyan Shel Kaphan. Amazon’un teklifini değerlendirmek için Santa Cruz’dan Seattle’a gelen Kaphan, bilgisayar endüstrisinin kıdemli bir çalışanıydı ve 1970’lerde Whole Earth Catalog’da çalışımıştı. 1994 yılında daha Amazon kağıt üzerinde bir fikirken işe başlayan Shel Kaphan, Jeff Bezos‘un garajında Amazon’un (ki o zaman ismi Cadabra’ydı) ilk adımlarını atmak için Bezos ile beraber kollarını sıvamıştı.

1999 yılında şirketle yollarını ayıran Shel Kaphan, yaptığı bir röportajda “hiç kimse, Jeff Bezos dahi Amazon’un bu kadar büyüyebileceğini beklemiyordu” diyerek, bu işe başladıkları zaman böylesine bir büyümenin akıllarının ucundan bile geçmediğinden bahsediyordu.

Amazon’un ilk çalışanı olduğunu ve aslında kurucu ortak dahi sayılabileceğini belirten Kaphan, Amazon daha şirket haline gelmeden önce Bezos’a bu girişimde ortak olabileceğini belirtmiş; fakat o dönemde şirketin herhangi bir hissesine sahip değildim ve o zamanlar bu çok da büyütülecek bir durum değildi diyor.

İlgili haber: Amazon’un Tarihindeki İlginç Mihenk Taşları

Ekim 1994’te Jeff Bezos’un kendi evindeki ofiste işe başlayan Shel Kaphan, yaptığı ilk işi de hatırlıyor. Henüz ofiste çalışabilecekleri bir bilgisayarları olmadığı için ilk önce gidip bilgisayar satın almışlar. Sonrasında Paul Davis adında ikinci bir çalışanı işe aldıklarını belirten Shel Kaphan, hangi yazılımı ve programları kullanacakları üzerinde kafa yoruyorlardı. O dönemde Bezos ise American Booksellers Association ile kitap satışları için anlaşmalar yapmaya çalışıyor ve iş planını geliştiriyordu.

Kaphan, o dönemlerde internet sitesi kurmayı kimsenin bilmediğini ve bu yüzden de Paul’la beraber kod yazımlarına başladıklarını ve daha önce böyle bir şey yapmadıkları için üzerinde çok kafa yorduklarını belirtiyor.

Bezos’un Kaliforniya yerine Seattle’da bu şirketin temellerini atmış olmasını ise 3 önemli faktöre bağlıyor Kaphan. Bunlardan birincisi, kalabalık nüfusa sahip bir şehirde postayla teslim edilecek bir iş planının uygulanmasının zor olması ve yüksek vergi oranlarıydı. Seattle’da kitap dağıtım merkezlerinin bulunması ve bir ya da iki gün içinde kargoyla teslimatın mümkün olması da ikinci unsurdu. Seattle’ın öne çıkmasındaki sonuncu etken ise bu bölgede işe alabilecekleri birçok yetenekli insanın bulunmasıydı.

Amazon'un İlk Çalışanı

Amazon’da çalışmaya karar vermesinin arkasında daha önce Whole Earth Catalog‘da posta yoluyla kitap satımına yönelik bir iş yapması ve bu yüzden de işi biliyor olmasının etkili olduğunu belirten Kaphan, bu işi ilk aldıklarında şirkette Ar-Ge Yardımcı Müdürü olarak göreve başladığını ve iki yıl içinde CTO olarak görevine devam ettiğini belirtiyor.

İlk başladıklarında şirketin isminin Cadabra olmasından rahatsız olduğunu; çünkü bu ismin kullanıcılara “kadavra” kelimesini anımsatabileceğini dile getiren Kaphan, uzun bir süre isim arayışlarına devam ettiklerini ve bir gün Jeff Bezos’un Amazon’daki büyük nehirlerden esinlenerek, şirketin adını Amazon koymaya karar verdiğini söylüyor.

İlgili Haber: Amazon’un Bugüne Kadar Çıkardığı Bütün Tablet ve E-Okuyucular

Şirkette geçirdiği 2,5 yılın sonunda iki teknik yöneticinin daha şirketin başına getirildiğini söyleyen Shel Kaphan, bu süreçte CTO pozisyonuna geçti; fakat kendisinin yaptığı işlerin yeni gelen iki yönetici arasında bölüşüldüğünden bahsediyor. Projenin başında hala o vardı; ama bazı konuların kendi düşüncesi ve isteğinin dışında gerçekleşmesinin ardından şirkette kendini dışlanıyormuş gibi hissetmeye başladı. Yapmak istediği şeyler olmasına rağmen, yeni gelen yöneticilerle kafa yapılarının uyuşmazlığının artmasından dolayı artık daha fazla çalışmak istemediğini dile getiren Kaphan, 1999 yılında Amazon’la yollarını ayırmaya karar verdi.

Kaphan, Amazon’dan ayrıldıktan sonra iş hayatına son vererek emekli olmaya karar vermiş. 25 yıllık iş hayatında haftada 60 ile 80 saatlik çalışma düzeninin ardından böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Kaphan, bu yüzden de dinlenip, köşeye çekilmeye karar vermiş. Jeff Bezos ile görüşmediklerini söyleyen Kaphan, şirketten ayrılmış olsa da Kindle ürünlerini kullanıyor ve Amazon’dan ara sıra da olsa alışveriş yapıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*