16 Kasım 2018

Amazon’un Piyasa Değeri Wal Mart’ı Aştı

iaea

E-ticaret devi Amazon’un piyasa değeri dünyanın en büyük perakendecisi Wal-Mart mağazalarının toplam piyasa değerini aştı. 2015 2. çeyrek raporuna göre Amazon’un piyasa fiyatı 246,54 milyar dolarla Wal Mart’ı geride bıraktı (11 bin 767 Wal-Mart mağazasının piyasa değeri 230,53 milyar dolar). Gelirlerini tahminlerin üzerinde yüzde 20 artıran Amazon’un başarısı şirket hisselerinin de yüzde 15 değer kazanmasını sağladı.

Olgunlaşan sektörde kârlılık artıyor

Amazon kâr oranını hızla artıran bu başarıyı e-ticarette yerini sağlamlaştırmasına, büyük yatırım yıllarının geride kalmasına ve bulut bilişimdeki atılımlarına bağlıyor. Amazon’un yükselişi e-ticaretin global perakendede büyük gelecek vaat ettiğini gösteriyor.

53 yıllık perakende devine toz yutturdu

Wal-Mart’ın yıllık 485,65 milyar dolar değerindeki toplam satışları Amazon’u elbette açık farkla aşıyor, ancak e-ticaret söz konusu olduğunda Amazon da Wal-Mart’ı büyük farkla geride bırakıyor. 2014 yılında Wal-Mart’ın online satışları 12,2 milyar ve Amazon’un satışları 89 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Aslında Wal-Mart’ın sadece 20’de biri

Amazon’un değeri Wal-Mart’ın toplam değerinin yalnızca yirmide biri, ama online satışlarda Wal-Mart’tan çok daha hızlı büyüyor. Perakendenin geleceğinin e-ticarette yattığını anlayan yatırımcılar e-ticarete artık daha çok para aktarıyor.

 

A1

E-ticaret satışları nasıl artacak?

Bunun için Amazon’a bakmak yeterli. Tüketiciler online alışverişin tadına vardı. Özellikle aynı gün teslimat ve otomatik sipariş hizmeti veren e-ticaret siteleri rekabette öne çıkıyor.

E-ticaretin payı hızla artıyor

E-ticaretin global perakende payı 1999 yılında sadece yüzde 0,6 idi, ancak 2015 başında yüzde 7’ye ulaştı. Öyle ki her 3 ayda toplam perakende içindeki payı yüzde 3,7 artıyor. Bu artışı global perakende satışlarının her üç ayda sadece yüzde 1,1 arttığı gerçeğiyle karşılaştırabilirsiniz.

Wal-Mart yaralı ama ayakta

Açıkçası Amazon çalışırken Wal-Mart da boş durmuyor. Nitekim perakende devi bu yıl Şubat ayında e-ticarete 1,2 ila 1,5 milyar dolar yatırım yaparak Amazon Prime tarzı bir alışveriş kulübü kuracağını duyurdu. Siteden yapılan siparişler için sevkiyat ücreti alınmayacak. Bunun yerine müşteriler kargo ödemesini yıllık yapacak.

Peki Amazon e-ticarette yerini sağlamlaştırmışken Wal-Mart.com onun yerini alabilir mi? Nisan 2015’te Wal-Mart.com Amazon’un sunduğu ürünlerin sadece yüzde 1,1’ini satıyordu. Buna karşın siteye Amazon gibi üyelik kaydı yaptırabiliyor, ürün önerilerini görüntüleyebiliyor ve şimdilik 5 şehirde Amazon Fresh gibi aynı gün teslimat hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.

gğeağı

 

Yeterli olacak mı?

Forrester analiz uzmanı Sucharita Mulpuru Wal-Mart’ın Amazon kadar iyi bir müşteri deneyimi sunacağından emin. Ancak Amazon’un satış rakamlarını yakalayabileceğini sanmıyor. Bugün fiziksel mağazaların gelirlerinin yüzde 20’sini online satışlardan elde etmesi mümkün, fakat Mulpuru’ya göre Wal-Mart bu oranı yakalayamayacak:

“Çünkü Wal-Mart’ın müşteri tabanı alışverişte teknoloji kullanmayı bilmiyor. Belki yüzde 10 online satış oranını yakalayabilir ama fazlasını beklemiyorum.” Bu oran şu anda yüzde 2,5.

Amazon konfeksiyon lideri oluyor

Amazon halihazırda Amerika’da başlıca konfeksiyon satıcısı olarak öne çıkıyor ve analiz uzmanları 2017’de en popüler konfeksiyon markalarının satışında Macy’s firmasını geride bırakacağını düşünüyor. Ayrıca Wal-Mart online ticareti optimize etmeye çalışırken Amazon dronlarla uçan kargo teslimatına hazırlanıyor. Amazon’un başarısı e-ticaretin önümüzdeki yıllarda perakende için birinci seçenek olacağını gösteriyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*