16 Kasım 2018

Amazon’un Showrooming Etkisi Artarak Devam Ediyor

AmazonAmazon, showrooming etkisi açısından fiziki mağazalara en çok problem çıkaran e-ticaret sitesi konumunda. Başını Best Buy’ın çektiği bir grup da fiyat eşitleme politikası kapsamında showrooming ile mücadeleye etmeye karar vermişti. Her ne kadar son araştırmalar ABD’li kullanıcılardan yalnızca yüzde 6’sının fiziki mağaza içerisinde telefon kullandığını söylese de, Harris Interactive‘in yaptığı araştırma,  e-ticaretin toplam hacim içindeki yerini artıracağı yönünde bulgular veriyor.

Amazon yüzde 57 oranıyla ürünü fiziki mağazada inceleyip internetten satın alan tüketicilerin en çok tercih ettiği site. eBay ise ezeli rakibini arkasından yalnızca yüzde 5’lik bir oran ile yer alıyor.

Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 23’ü vazgeçtiği fiziki mağazanın Best Buy olduğunu söylerken, bu oran şirketi yine Showrooming’den en çok etkilenen mağaza kılıyor. Best Buy’ı yüzde 21 ile Target ve yüzde 6 ile Home Depot izliyor.

Fiziki mağazaların showrooming etkisiyle nasıl savaşması gerektiği sorusuna, yüzde 57’lik katılımcı fiyat eşitleme politikası olduğunu söylerken, yüzde 50’si internetten ödemesini tamamladığı ürünü, fiziki mağazadan alabilmesi gerektiğini düşünüyor. Mağazalar açısından senaryoyu en kötü hale getiren veri ise, katılımcıların yüzde 93’ünün showrooming sürecinden memnun olmaları.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*