17 Kasım 2018

Amazon’un Tarihindeki İlginç Mihenk Taşları

Bugün dünyanın en büyük online perakende şirketlerinin başında yer alan Amazon‘un ilk isminin aslında “Cadabra” olduğunu ve bu kelimenin “kadavra” sözcüğünü çağırıştırdığının fark edilmesinin ardından apar topar değiştirildiğini biliyor muydunuz?

Bu devasa şirketin tarihi bunun gibi ilginç ve ders niteliğinde birçok ayrıntıyla dolu.

Her şey 1994 yazında Jeff Bezos’un New York’taki finansal hizmetler firması D.E Shaw’daki başkan yardımcılığı görevinden ayrılma kararı almasıyla başlıyor. O günlerde gayet iyi bir gelire sahip olan ve New York gibi bir metropolde kendisinin ve ailesinin hayatını idame ettirebilecek ekonomik gücü elinde tutan Bezos; inandığı bir ideal uğruna sahip olduğu her şeyi bir kenara itip eşiyle birlikte Seattle’a yerleşme kararı aldı. Bir süredir zihninde filizlenmeye başlayan internetten satış yapma fikri, Bezos’u bir türlü rahat bırakmıyordu. Büyük bir risk aldığının kendisi de farkındaydı ama bu iş öyle veya böyle olacaktı.

Kafasındaki büyük hayaller eşliğinde küçük bir adımla başlayan Seattle macerası, ufak ama şirin bir evin garajında iyice alevlenmeye başlamıştı bile. Bugün dijital dünyayı yöneten pek çok Silikon Vadisi şirketinde olduğu gibi Amazon‘un da temellerinin yalnızca iki aracın sığabildiği bir garajda atılması evrenin verdiği anlamlı mesajlardan biri olabilirdi ancak. Kendisi de bir kitap kurdu olan ve diğer insanların kitaplara olan ilgisinden ilham alan Bezos; yeni kuracağı sitede kitap satmaya karar verdi. Garajda bu işi geliştirirken, sürece yardımcı olacak paketleme ve kargolama yapan birkaç kişiyi de kadrosuna kattıktan sonra şirket 16 Temmuz 1995 tarihinde iş dünyasına resmen adımını atmış oldu.

Şirketin adı ilk “Cadabra” olarak düşünülmüştü

Tüm buraya kadar tipik bir girişimcilik hikayesi dinledik. Peki bugün milyonların dilinde olan bu internet sitesinin adı nereden geliyor? İlk başlarda “Cadabra” olarak düşünülen online perakende devinin isminden, insanlara “kadavra” kelimesini çağrıştırabileceği için vazgeçildi. Sonraları Amazon Nehri’ne ve onun heybetine gönderme yapılarak Amazon isminde karar kılan Bezos, bu şekilde online dünyanın kaderini değiştirecek oluşumunun temellerini atmış oldu.

Şirket tarihi tıpkı isminin hikayesinde olduğu gibi oldukça ilgi çekici detay ve örneklerle dolu. Bugün günde onbinlerce siparişin yapıldığı Amazon.com’a ilk zamanlarında günde sadece yarım düzine kadar sipariş geliyordu. Gelen her siparişin büyük bir heyecanla karşılandığı Amazon garajında, yazılımcı bir çalışan her sipariş geldiğinde uyarıcı zil çalan bir sistem geliştirmişti. Tabi önceleri günde birkaç kere çalan bu zilin, şirket büyüyüp siparişler artmaya başlayınca sinir bozucu bir hal almaya başladığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Amazon’un lansmanı yapılırken aslında bizim de yakından tanıdığımız “kervan yolda düzülür” felsefesiyle yola çıkıldığını belirtmekte yarar var. Yani piyasaya sürüldüğünde tamamen hazır olmayan sistem, bu şekilde bire bir kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda eksiklerini giderebilecekti.

İlk Amazon ekibi siparişlere yetişemiyordu

Öyle veya böyle lansmanı yapılan Amazon; ilk haftanın sonunda 12 bin dolarlık sipariş almayı başarabilmişti. Bir sonraki hafta bu rakamı 15 bin dolar seviyelerine çıkaran ancak yeterince büyük olmayan ekibin, bu rakamın ancak yarısını kargolamaya gücü yetiyordu. Bu krizi çözmek adına ilk haftalarda şirkette çalışan herkes gece 2-3’e kadar mesai yapıp, sipariş edilen ürünleri paketleyip, kargoya vermekle ilgileniyorlardı. Bu yoğun çalışmanın ve verilen emeğin akabinde Amazon’un başarıya ulaşacağı belli olduktan sonra garajın kendilerine yetmeyeceğini idrak eden Jeff Bezos; içerisinde müşteri hizmetleri, kargolama ve paketleme departmanlarının da olduğu yeni bir ofise taşınma kararı aldı. Lansmanın yalnızca birkaç ay sonrasında Amazon, Amerika’nın elli eyaletine ve dünya çapında kırkbeş ülkeye sipariş gönderen bir şirket haline gelmişti bile.

Kuruluşundan iki yıl sonra halka açılma kararı alan şirket; bir milyon müşteriye ulaşan ilk online perakendeci ünvanını da almış oldu. Halka arzının ardından başarıların adeta domino taşı gibi birbirini izlediği Amazon; bir yıl sonra online müzik ve video işine de el atma kararı aldı. Aynı yıl sitenin İngiltere ve Almanya versiyonları da kitap satışlarına başladı. Milenyumdan yalnızca bir sene önce oyuncak, elektronik ürünler ve donanım da satmaya başlayan Jeff Bezos; aynı yıl Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” sıfatına layık görülme onuruna erişti. İlk net karını 2001’in son çeyreğinde ilan eden şirket, böylece sürekli büyüme trendine de girmiş oldu.

Doksanlı yılların azimli girişimcisi Jeff Bezos, küçük bir evin garajında başladığı macerasına bugün dünyanın en büyük online perakende şirketinin başında bir imparatorluğu yöneterek devam ediyor.

Amazon Kronolojisi:

1994: Jeff Bezos Amazon’u resmen şirketleştirdi
1995: Amazon, sipariş edilen ilk kitabın gönderimini gerçekleştirdi
1999: Jeff Bezos Time dergisinde “Yılın Adamı” ödülüne layık görüldü
2000: Amazon.fr (Fransa) ve Amazon.co.jp (Japonya) kitap satışlarına başladı
2003: Kullanıcılarının kitapları incelemelerine imkan tanıyan “Search Inside the Book™” hizmeti tanıtıldı.
2007: Amazon, ilk Kindle e-kitap okuyucusunu piyasaya sürdü
2011: Kindle’ların sonuncusu Kindle Fire’ın duyurusu yapıldı.

* Amazon’un 1995 yılından bir ekran görüntüsü.
Kaynaklar:Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] başlayan yolculuğuna, bugün satışta olan 23 milyondan fazla ürünle devam eden Amazon’un kuruluş hikayesi de bir o kadar ilgi çekici. Hani bazı insanlar vardır ya, doğuştan girişimcilik ruhuyla […]

Fikrini söyle

*