13 Kasım 2018

Amazon’un Vericilerindeki Sorun Yine Netflix’i Vurdu

Amazon’un bulut hizmeti sağlayan vericilerinde gün geçmiyor ki yeni bir sorun yaşanmasın. Dün gece, yani “Christmas” gecesinde, evlerinde TV karşısına kurulup Netflix üzerinden favori filmlerini izlemeye hazırlanan birçok ABD’linin hevesi kursağında kaldı. Amazon’un vericilerinden kaynaklanan bir sorun nedeniyle online dizi ve film izleme platformu Netflix ülke çapında kısmi olarak çöktü.

Kullanıcılar, Netflix’in müşteri hizmetlerini şikayet yağmuruna tutmalarının ardından @Netflixhelps Twitter hesabından tüm takipçilerini konu hakkında tek tek bilgilendiren şirket, attıkları tweet’lerin büyük bölümünde Amazon’un Kuzey Virgina’daki vericilerindeki sorunu hedef gösterdi. Amazon’un Netflix’e rakip olarak çıkardığı online film izleme platformu Amazon Prime’ın ise dün gece yaşanan kesintiden etkilenmediği belirtiliyor.

Amazon bulut hizmetinde açık ara liderliğini koruyor ancak son zamanlarda meydana gelen çöküntüler, sistem hakkında kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu. Aslına bakarsanız Amazon’un sunucularından kaynaklanan bu durum ilk kez yaşanmıyor. Geçtiğimiz Haziran ayında ABD’de meydana gelen fırtınalar, Amazon’un EC2 veri merkezlerinin yıkılmasına sebep olmuş, aralarında Instagram’ın da olduğu bir grup sosyal paylaşım sitesine erişim geçici bir süre sağlanamamıştı. Ayrıca, Kuzey Virginia veri merkezindeki AWS sunucularında yaşanan başka bir sorun sebebiyle aralarında;  Netflix, Airbnb ve Imgur gibi günlük yüz binlerce ziyaretçisi olan sitelere giren kullanıcılar bir süre erişimde sorun yaşamıştı.

Elbette ki, Amazon mühendisleri sunuculardaki sorunu en kısa süre içerisinde çözmek amacıyla hemen bir aksiyon alma yoluna gittiler. Kesintinin ilerleyen saatlerinde Twitter hesabından bir açıklamada daha bulunan Netflix ise, sistemlerinin eski haline döndüğünün müjdesini kullanıcılarıyla paylaştı. Bu tarz yeni teknolojilerde birtakım sorunlar yaşanması kaçınılmaz bir sonuç. Sistem, bu tarz aksaklıklar sonucunda gelecekte daha kusursuz bir hal alacaktır. Ancak, Netflix’in, en büyük rakiplerinden biri olan Amazon’a tüm altyapısını emanet etmesi de birçok kişi tarafından oldukça eleştiriliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*