16 Aralık 2018

Amazon’un Yeni Teslimat Sistemiyle Ürünler Satın Alınmadan Kargolanacak

amazon depo
Geçtiğimiz üç yıl içerisinde teslimat ağı için toplamda 14 milyar dolara yakın para harcayan Amazon, şimdi de yeni bir teslimat hizmetiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Amazon yeni hizmetiyle kullanıcılar ürünleri satın almadan ürünleri kargolamaya başlayacak.

Bu sistemin patenti için başvuran şirket, çok satılan ve kullanıcıların alma potansiyeli olan ürünleri, satın alma işleminden önce kargolayarak genel bir merkeze ya da kullanıcının kapısına gönderecek ve bu işlem satın alma sürecinden önce gerçekleşecek.

Amazon bu sistemle insan gücünden tasarruf etmeye ve teslimat maliyetlerini azaltarak kullanıcıların daha kısa bir sürede siparişlerini elde etmelerini sağlamayı planlıyor. Bu sistemle beraber internetten sipariş verme süresiyle ürünün kullanıcıya ulaşması arasındaki gecikmenin önüne geçilecek ve offlinedan alışveriş yapan kullanıcıların online alışverişe yönlenmesi sağlanacak.

amazon yeni teslimat sistemi
Kullanıcıların önceki alışverişleri, istek listeleri, ürün aramaları, sepette bıraktıkları ürünler ve hatta kullanıcıların mouse imlecinin hangi ürün üzerinde ne kadar tuttuğu gibi bilgiler temel alınarak uygulanacak olan bu sistemde, ürünler kargo firmalarının ağlarında ya da merkezlerinde tutulacak ve kullanıcı siparişi verdiği ana kadar burada bekledikten sonra kullanıcıya ulaştırılacak.

Geçtiğimiz aylarda insansız hava araçlarıyla kargo teslimat süresini 30 dakikaya düşürmeyi test eden Amazon’un yeni sisteminin adı “anticipatory shipping” olarak belirtiliyor. Ancak Amazon’un bu sistemle teslimat sürelerini ne kadar kısaltabileceğine yönelik bir tahmini henüz bulunmuyor.

Yine geçtiğimiz aylarda Pazar günleri de kargo teslimatı yapmaya başlayan şirket, bu sistemle beraber gün aşırı ya da aynı gün içindeki kargo teslimat ağını daha da genişletmiş olacak ve bu da online rekabette şirkete çok büyük fayda sağlayacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*