19 Aralık 2018

American Apparel’dan Olay Yaratan Kasırga Kampanyası

Amerika’da hizmet veren perakende şirketi American Apparel, ülkedeki son günlerin en hararetli konusu Sandy Kasırgası’nı fırsata çevirmeye kalktı. Ancak, özellikle sosyal medyada sert tepkiyle karşılaşan ve hakkında birçok olumsuz yorum yapılan kampanya, şirketin kabusu olmaya yetti.

Şirket, Pazartesi günü kullanıcılarına bir e-posta yolladı ve bu e-postada “Fırtınada sıkılmanız durumunda, 36 saat boyunca herşey %20 indirimli” şeklinde bir kampanyayı tanıttı. Bu e-postada bir de Amerika haritası üzerinde tropik kasırga olarak sınıflandırılan Sandy Kasırgası’nın en şiddetli vurduğu yer olan Kuzeydoğu kesimi kırmızıyla gösteriliyordu.

Şirketin bu kampanyası Connecticut, Delaware, Massachusetts, North Carolina, New Jersey, New York, Pennsylvania, Virginia ve Maryland bölgelerindeki kullanıcılara yönelik yapıldı.

American Apparel, bu kampanyayla fırtına süresinde evinden çıkamayan insanları online alışverişe yönlendirmeye ve bu kasırga ortamını bir fırsata dönüştürmeyi amaçlamış; fakat görünen o ki sosyal medyadan gelen tepkiler pek de olumlu değil. Twitter’da kullanıcılar, şirketin böyle bir ortamda bu şekilde reklam yapmasını doğru bulmadıklarını ve bu yüzden şirketi boykot edeceklerini ifade eden tweet’ler attılar.

Hatırlarsanız geçen sene Van’da yaşanan deprem sonrasında benzer bir durum ülkemizde de yaşanmıştı. Onur Air, Van depremi mağdurlarına Facebook sayfalarına gelen beğeni başına maddi yardımda bulunacağını duyurmuş; fakat bu kampanya sosyal medyada çok büyük tepki uyandırmıştı. O dönem hiçbir karşılık beklemeden yardımda bulunan birçok şirket ve sivil toplum örgütü olmasına karşın, Onur Air’ın yardım için kendi sayfasına takipçi çekmeye çalışması, pek hoş karşılanmamıştı. American Apparel’in şu an kasırga kampanyasıyla yapmaya çalıştığı da, Amerikalı internet kullanıcıları arasında bu şekilde bir etki yaratmışa benziyor.

Bu tür kriz ortamlarından yararlanmak isteyen şirketler, böyle kampanyalarla gündeme gelmeye çalışıyorlar ve bir fırsat yaratma peşinde gidebiliyorlar; fakat tüketiciler bu konularda sosyal medyanın da etkisiyle birlik olarak karşı bir tepki gösterebiliyor. Şirketlerin bu tür kampanyalar yapmadan önce gelebilecek tepkilere de hazırlıklı olmaları gerekli.

Ancak bazı şirketler de reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığıyla hareket edip, kendileri hakkında konuşturmak isteyebilirler ve bu da bir tür pazarlama taktiği olarak görülebilir. Ek olarak, sosyal medyada konuşulanlar çoğu zaman bir saman alevi etkisi de yaratabiliyor. Kriz diye nitelenen bu anlar birkaç gün konuşulup sonrasında unutulabiliyor. Bu yüzden de American Apparel’in bu kampanyayla nasıl bir sonuç alacağını ve kullanıcıların bu kampanyayı ne kadar hatırlayacağını önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bence kampanyanın etik olarak bir sıkıntısı yok. Tabiî insanların öldüğü bir kasırgada “evde sıkıldıysanız” diyeceğine, “dışarı çıkmaya kalkmayın diye” indirim yapsaymış, belki daha sempatik olurmuş. Ya da hiç bir şey demeden sadece “%20 indirim” diye mail atsaymış o da yetermiş.

Fikrini söyle

*