16 Kasım 2018

American Express ve MasterCard, Müşterilerinin Bilgilerini mi Paylaşıyor?

Veri SatışıHayatımızda hiç alışveriş yapmadığımız ya da ismini dahi ilk defa kısa mesaj ya da e-posta aracılığıyla duyduğumuz şirketlerin, kişisel bilgilerimizi nereden aldığını sorgulamayanımız  yoktur. SMS ya da e-posta pazarlaması bir yana, internet reklamcılığının en önemli silahlarından biri, tüketici demografilerini kullanarak reklamları doğru hedef kitleye ulaştırabilmesidir. Burada önemli olan, markaların internet kullanıcı verilerini elde edebilmesidir. Bu önemin farkında olan American Express ve MasterCard‘ın, kendi kullanıcı verilerini online reklamcılara anonim bir şekilde -yani kişisel bilgiler yer almadan- paylaştığı ortaya çıktı.

Şirketlerin negatif geri dönüşün fazla olma ihtimaline karşılık nitelik ve nicelik olarak çok fazla veriyi paylaşmadığı belirtilse de, MasterCard 2,5 yıldır Amex(American Express) ise, 2013 yılı itibariyle veri paylaşımını gerçekleştiriyor.

Veri paylaşımının nasıl yapıldığına değinmek gerekirse, şirketler tüketici verilerini belirli zip kodlar aracılığıyla çevrimiçi reklamcılara ulaştırıyor. Bu bilgilerin oldukça spesifik ve satın almayla ilgili olması gerekiyor. Örneğin; markalar, giyim ürünleri yerine ayakkabı satın alan tüketici bilgilerini elde etmeyi tercih ediyor.

Tüketicinin rızası ya da bilgisi dışında gerçekleşen veri paylaşımının soru işaretleri yaratacağı malumunuz. Ancak Amex ve MasterCard’ı iyi halden kurtaracak detaylar da mevcut. Bu iki şirket sattıkları veriler arasında isim ya da adres gibi bilgileri barındırmıyor, yalnızca tüketicilerin kategorilere göre yaptıkları alışveriş oranlarını ve zamanlarını paylaşıyorlar. Tabi bu durumun herhangi bir müşterinin şikayetçi olmayacağının garantisini oluşturmuyor. Yine de kullanıcıların kişisel bilgilerinin paylaşılmıyor oluşu ve ismi geçen firmaların bu durumu küresel çapta kabul etmiş olması gerginlik yaratabilecek soru işaretlerini ortadan kaldırmayı kolaylaştırabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu durum bence çok normal. İlgili veriler tüketim trendlerini gösteriyor ve üretimin doğru yapılabilmesi için bu tür istatistiklerin kullanılması son derece gerekli.. diye düşünmekteyim. Benim bilgilerimi paylaşsınlar. Açıkçası çok farklı kaynaklardan ödemeler yapıyorum ve daha iyi fırsatlarla karşı karşıya kalacaksam yapılması taraftarıyım.

    • Ufuk Utaş der ki:

      Haklısınız, bakış açınızın ürün geliştirme ve doğru promosyon hizmeti gibi başlıklarda oldukça faydalı olacaktır. Buradaki soru işareti, bu bilgi paylaşımını sonucunda şirketlerin herhangi bir maddi kazanç sağlayıp sağlamadıkları. Eğer ortada maddi bir kazanç söz konusuysa, bunu istememe ihtimali olan tüketicilerin de varlığını yadsıyamayız.

Fikrini söyle

*