13 Kasım 2018

Amerikadaniste.com: “Daha büyük gruplara ulaşmayı hedefliyoruz” [Röportaj]

Amazon.com, Zappos, etsy ve daha bir çok ABD menşeli online alışveriş sitesi, dünya e-ticaretine yön veriyorlar. Gerek farklı ürünleri, gerek hizmetleri ile hepsi kendi alanlarında fark yaratan bu şirketlerin ürünlerinden satın almak her zaman kolay değil. Genellikle ülkemize gönderi yapılmıyor. Yapılsa da kargo seçenekleriniz ya çok ısnırlı oluyor ya da çok pahalı. Amerikadaniste.com sitesi, bu konuda devreye girip, ABD’deki site ile sizin aranızda bir “orta adam” rolü üstleniyor. 8 yıldır bu görevi sürdüren Amerikadaniste.com, sizin adınıza ABD’de bir adres alıp, alışverişlerinizi oraya yönlendiriyor, daha sonra size kargoluyor. Böylece Türkiye’ye ürün göndermeme sorunundan kurtuluyorsunuz. Peki, bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor? Amerikadaniste.com Kurucu Ortağı Seyfi Erol ile enine boyuna konuştuk.

Seyfi Erol -Amerikadaniste.com Kurucu Ortağı_ONAYLİ

Seyfi Erol

Amerikadaniste.com ne zaman kuruldu ve günümüze kadar ne kadar büyüdü?

Amerikadaniste.com’u 2006 yılında kurduk. 3 aylık bir ön çalışma ve 4 aylık hazırlık sürecinden sonra hayata geçirdik. ABD’deki internet sitelerinden online alışveriş yapmak isteyen internet kullanıcılarına ABD’de bir posta adresi sağlıyor ve üyelerimizin bu adrese gelen paketlerini Türkiye’deki adreslerine yönlendiriyoruz. Birden fazla sipariş veren üyelerimizin paketlerini ABD’deki adreslerinde toplayarak, tek bir paketle Türkiye’ye ulaştırabiliyoruz. Üyelerimiz, sitedeki “Gönder” butonuna bastıkları gün paketler kargoyla yola çıkıyor ve 2-3 iş günü içerisinde Türkiye’deki adreslerine teslim ediliyor. Tasarım ürünlerden kitaplara, hobi ürünlerinden elektronik cihazlara ve giyim eşyalarına kadar birçok siparişi ABD’den Türkiye’ye ulaştırabiliyoruz. Bu sayede üyelerimiz ABD’de trend olan ürünlere Türkiye’de ilk sahip olan kişiler arasında yer alma şansı yakalayabiliyorlar.

Dünyanın lider posta yönlendirme firmalarından biri olma yolunda hızla ilerliyoruz. Konusunda uzman üye hizmetlerimiz ve operasyon ekibimizle alışverişlerle ilgili tüm soru ve sorunlarda üyelerimize yardımcı oluyoruz.

Her yıl ortalama yüzde 40 büyüyerek aynı profesyonel hizmeti vermeye devam ediyoruz.

Amerikadaniste.com’u tanıtmak için nasıl reklam ve pazarlama stratejileriniz var?

Amerikadaniste.com olarak aslında hep “ağızdan ağıza pazarlama” (word of mouth)  ile yayıldık. Artık yeni pazarlama ve reklam stratejileri ile daha büyük gruplara ulaşmayı hedefliyoruz. Dijital pazarlama çalışmalarına ağırlık vererek hedef kitlemizdeki daha geniş bir kesime ulaşmaya başladık. Ayrıca yazılı ve görsel basında da yer almaya başladık. Kendimize güvendiğimiz alanları, güvenilirliğimizi, tecrübemizi ve profesyonel Üye Hizmetleri Ekibi’mizi ön plana çıkarıyoruz.

amerikadaniste 1

Amerika’dan getirilemeyen ürünler hangileri?

Mevzuatta kozmetik, ilaç, cep telefonu, gıda, vitamin, kimyasal ürünler, sıvı içerikli ürünler ve yanıcı/patlayıcı ürünleri getirmek yasak durumda. Bu tip ürünlerin ABD’den Türkiye’ye sevkiyatını yapmıyoruz.

Daha çok hangi ürün grupları tercih ediliyor?

Verilerimize göre ABD’den, yüzde 80 oranında, en çok kıyafet, ayakkabı, aksesuar, hobi malzemeleri, ev dekorasyonu ve motor parçaları satın alınıyor. Bunun yanı sıra elektronik ürünler, araba parçaları, dvd ve dergi gibi ürünler de sık satın alınanlar arasında. Ayrıca anne-bebek ürünleri çok talep görüyor.

Özel günlerde (yılbaşı, Noel, Kara Cuma, Siber Pazartesi gibi) sipariş oranları nasıl değişiklik gösteriyor?

Elektronik, giyim/aksesuar, ayakkabı ve saatte ciddi oranlarda artışlar görülüyor. Amerikadaniste.com üzerinden gerçekleştirilen gönderilerde Kara Cuma ve Siber Pazartesi günlerinde gönderilen paket sayısında yaklaşık yüzde 70 oranında, sipariş hacminde ise yüzde 45 oranında artış oluyor. Yılbaşı gönderi hacmimiz bir önceki aya göre yüzde 50, Sevgililer Günü ve Anneler Günü gönderi hacimlerimiz bir önceki aylara oranla yüzde 30 artış gösteriyor.

amerikadaniste 2

Türkiye’de en çok hangi illerden sipariş veriliyor?

Tüm Türkiye’den ve KKTC’den üyelerimiz var ancak İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Gaziantep ve Trabzon ağırlıkla gönderim yaptığımız iller arasında. Yaz dönemlerinde üyelerimizin talepleri üzerine sahil beldelerine de sıklıkla gönderim yapıyoruz.

Türkiye’de kaç müşteriye hizmet veriyorsunuz?

Amerikadaniste.com’u bugüne kadar aktif olarak kullanmış olan yaklaşık yüz bin üyemiz oldu, şu anda da yaklaşık on bin aktif üyemiz bulunuyor.

Amerika’da en çok hangi online mağazalardan alışveriş yapılıyor?

Neiman Marcus, Ralph Lauren, Shopbop, Net-A-Porter, Victoria’s Secret, Macy’s, eBay ve Amazon en çok tercih edilen marka ve siteler arasında.

Aylık işlem veya kargo hacminiz ne kadar?

Amerikadaniste.com aracılığıyla, ABD’den Türkiye’ye yılda ortalama 190 bin paket, ortalama 330 ton ağırlığında malzeme ulaştırılıyor.

amerikadaniste 3

Gelir modeliniz nasıl işliyor?

Gelirlerimiz iki ana kalemden oluşuyor. Kargo ücretleri ve üyelik ücretleri. Amerikadaniste.com kullanıcıları 15 Dolar karşılığında üyemiz olarak ABD’de fiziksel bir posta adresi sahibi oluyorlar. Sitemiz aracılığıyla ABD’den alışveriş yapmak için 15 Dolar ödeyerek sitemize kayıt olmak yeterli oluyor. Üyelik ücretimiz aylık 9 Dolar, yıllık ise 75 Dolar. İlk ayın üyelik ücreti kayıt ücretine dahil oluyor. Üyelerimiz istedikleri zaman üyeliklerini dondurup, daha sonra yine 9 Dolar ödeyerek servisimizi kullanmaya devam edebiliyorlar.

Alışveriş yaparken kullanıcıların dikkat etmeleri gereken durumlar nelerdir?

Kullanıcılar bizim sağladığımız fiziksel adres ile ABD’deki internet sitelerinden alışveriş yapıyor ve bizim sağladığımız ucuz ve hızlı kargo hizmetinden yararlanıyorlar. Alışveriş yapacakları sitenin güvenilir olup olmadığına, ABD içi kargo seçeneklerine dikkat etmeliler. Sitenin içeriğine, iletişim bilgilerinin yer alıp almadığına bakabilirler ve bizim Üye Hizmetleri Ekibi’mize de sitenin güvenilir olup olmadığı konusunda danışabilirler. Ayrıca satıcıdan kaynaklanabilecek sorunlarda da Üye Hizmetleri Ekibi’miz ile destek sağlıyoruz.

Ürün iadesi nasıl yapılıyor?

Üyelerimiz ürünlerini iade etmek ya da değiştirmek istediklerinde sipariş detaylarını bize iletmelerini rica ediyoruz ve satıcılarla, üyelerimiz adına görüşüp iade/değişim prosedürlerini öğreniyoruz. İadeyi de bizim desteğimizle gerçekleştirebiliyorlar.

Kargo sürecinde çıkabilecek sorunlar ile ilgili, Amerikadaniste.com sorumluluk alıyor mu?

Elbette. Amerikadaniste.com olarak gönderileri sipariş aşamasından üyelerimize teslim edilmesine kadar sürekli takip ediyoruz. Kargo sürecinde yaşanabilen sorun gecikme olabiliyor. ABD ya da Türkiye’deki olumsuz hava koşullarında kargo uçaklarının rötar yapması gibi olağanüstü durumlarda gecikmeler yaşanabiliyor. Bu konuda da üyelerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. Kayıp ya da hasarlı paket olması durumunda üyelerimizin masraflarını biz telafi ediyoruz.

Amerikadaniste.com hizmeti ile satın alınan ürünlerde gümrükte sorun çıkıyor mu? Bu konuda bir yardımcı hizmetiniz var mı?

Bizim aracılığımızla ürün alımı yapılırken biz üyelerimizi sorun yaşanabilecek ürünler konusunda bilgilendiriyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi mevzuatta bazı gönderileri getirmek yasak durumda. Ayrıca, 75 Euro üzeri ürünler gümrük işlemine tabi olursa gerekli gümrük işlemlerinde destek sağlıyoruz.

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ile Avrupa üzerinden gelen ABD ürünlerine artık gümrük vergisi uygulanmayacak. Bu konu, operasyonlarınızı nasıl etkiler?

ABD ve AB arasındaki Transatlantik Ekonomi dünya ticaretinin yarısını teşkil ediyor. Bu anlaşma AB ve ABD için tarihlerindeki en kapsamlı ekonomik ortaklık atılımı olacak. Ayrıca Türkiye, Kanada, İsviçre, Norveç, Japonya, Güney Kore, Çin ve Meksika gibi AB veya ABD’nin en önemli ekonomik partnerlerinden olan ülkeler doğrudan ve derinden etkilenecektir.

Bu anlaşma ithalat ve ihracatı etkileyen bir anlaşma. Biz bireysel ürünlerin nakliyatını yaptığımız için bizi etkilemiyor. Ancak uzun vadede Avrupa’da da bir operasyon merkezi açmayı düşünüyoruz. Uzun vadede bizim operasyonlarımızı etkileyip etkilemeyeceğini bu operasyon merkezimizi de hesaba katarak değerlendireceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*