20 Kasım 2018

Amerikan Merkez Bankası, Bitocin’in Risklerini Araştırıyor

The US Federal Reserve II A2009 yılında kimliği bilinmeyen bir programcı tarafından ortaya atılan ve herhangi bir banka ya da ülkeye bağlı olmayan bir para birimi fikriyle doğan Bitcoin, geçtiğimiz aylarda da adından sıkça söz ettirmiş hatta bir Bitcoin’in değeri önce 115 dolara sonra 150 doların üstüne çıkmıştı.

Sistem olarak güzel olsa da kişiler arasında rahatlıkla online olarak paylaşılıp, transfer edilebildiği için yasadışı eylemlerde kullanılabilme ihtimalini artırması sebebiyle Bitcoin, kimi kesimler tarafında sakıncalı bulunuyor. Her ne kadar Güney Kıbrıs’ta dünyanın ilk Bitcoin ATM’sinin devreye girmesi ve San Francisco’da da bu ATM’lerin yerleştirileceğine dair haberler çıksa da Amerikan Merkez Bankası, Bitcoin’e pek sıcak bakmıyor ve bu yüzden de araştırmalara başladı.

Kimi bankacılar Bitcoin’in risklerinden birinin var olan finansal sistemi etkileyerek dengeleri bozabileceğini öne sürüyor. Amerikan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Janet Yellen, son bir iki yıldan beri bankalarla beraber yeni çağın getirdiği yeni ödeme mekanizmaları hakkında görüşmeler yaptıklarını belirtti.

ABD’de PayPal ve diğer ödeme sistemleriyle ilgili düzenlemeler olduğuna değinen Yellen, hangi alanlarda risk olduğuna dair araştırmalar yaptıklarını ve Bitcoin benzeri sorun teşkil edebilecek yeni ödeme sistemlerini radarlarına aldıklarının üzerinde durdu.

Geçtiğimiz ay ABD’li yetkililer, lisansız para servis işi yaptığı gerekçisiyle Bitcoin hesap yöneticilerinden Mutum Sigillum LCC’un hesabını kapattılar. Yetkililerin Bitcoin’e tepkiyle yaklaşmasının nedenleri arasında transfer edilen paraların izi sürülemediği için bu aktarılan paraların terör veya başka saldırılarda kullanılabileceği ihtimalleri de bulunuyor.

Hükümet geçtiğimiz günlerde wm-center adındaki Bitcoin transfer sitesini de kapatarak, Bitcoin konusunda bu tür önlemler yapmaya hazır olduğunu gösterdi. Wm-center, ABD hükümetinin kapattığı ilk Bitcoin para transfer sitesi olmadığını belirtmekte fayda var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel yazı olmuş teşekkür ederim.

Fikrini söyle

*