16 Kasım 2018

Anahtar Kelime Sanatı: Tıklama Başı Ödeme ile İçerik Pazarlama Yapmanın En İyi 3 Yolu

adwords-ppc-tıklama_başına_ödeme

Google arama motorunda tıklama başı ödeme reklamları için biraz analitik bilmek ve anahtar kelimelerden anlamak gerekiyor. Ancak bunlar işin kırtasiye tarafı; yani hem sizin e-ticaret sitenizin hem de rakiplerinizin rahatlıkla yapacağı şeyler.

Oysa tıklama reklamlarında fark yaratıp rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız anahtar kelime sanatından anlamanız, kısacası içerik pazarlama ve editörlük tecrübesini Adwords’le birleştirmeniz gerekiyor. Böylece anahtar kelimeleri doğru seçip hedefleyerek sitenizin reklamlarını daha fazla müşteriye gösterirsiniz. Peki en iyi anahtar kelimeler nasıl seçilir? 3 yolunu birlikte görelim.

1. Önce iyi bir başlık atın

Gerçekten gökten başına Newton’ın al elması düşen bir dahi değilseniz anahtar kelimeleri gökte veya denizde bulamazsınız. Anahtar kelimeleri başlıktan çıkarmanız gerekiyor. İster reklam metni olsun ister haber başlığı, önce başlığa odaklanın ve iyi bir başlık atın. Bu konuyu, ürünü, markayı, hedef kitleyi, pazarlama mesajını ve imajınızı iyi anladığınızı gösterir. Kısacası en hedefli ve alakalı anahtar kelimeler başlıktan çıkar.

Elbette başlık atarken kafanızda anahtar kelimeler olacaktır ve içlerinden bazılarını mutlaka kullanmak isteyeceksiniz. Sorun değil. Sadece başlığı insana hitap eden kısım ve Google arama motorunun algoritmasına hitap eden kısım diye iki şekilde düşünün. Bu yazının başındaki gibi kompozit başlık atın (nitekim başlıkta konumuzun bütün anahtar kelimelerinin içerildiğini göreceksiniz).

İpucu 1: İyi bir başlık atarken insana hitap eden kısımda çarpıcı, anlaşılır ama esprili bir mesaj kullanın. Algoritmaya hitap eden kısımda ise anahtar kelimeler içinden en iyilerini seçip yaratıcı kelime grupları, yani sözler halinde kullanın.

İpucu 2: Neden doğrudan reklam başlığı demedik de işin içine blog ve haber başlığını, hatta marka imajını kattık? Çünkü reklam metniniz e-ticaret sitenizin veya müşterinizin imajını, ürünlerini, hizmetlerini yansıtmalı. Aynı zamanda hedef kitlenize hitap etmeli. Reklamınızın gelişmiş ülkelerin parası gibi karşılığı olmalı. Nasıl ki yarasaya güzel hayvan diyemezsiniz, harika bir reklam metnini de kötü bir siteye uyduramazsınız.

İpucu 3: Reklam metninizi sosyal medya mesajlarınız, Twitter, Facebook, Instagram etiketleriyle eşleştirin. Böylece sitenizin, reklamlarınızın ve sosyal medya pazarlamasının birbirini güçlendirmesini sağlayın. En iyi içerik pazarlama budur. İçerik mi pazarlıyorsunuz, o zaman reklamını yapacağınız iyi bir içerik oluşturup anahtar kelime katmanını bunun üzerine oturtun.

İlgili yazı: Adwords Müşteri Eşleştirme nasıl kullanılır?

Listelist’ten fikir çalın

Biraz da biz içerik pazarlama yapalım. Video liste odaklı Listelist sitemizde daha çok native reklamlara odaklanıyoruz ama aynı zamanda sektörün en iyi başlıklarından bazılarını atıyoruz. Elbette bunlar da anahtar kelimeleri hesaba katarak hazırlanıyor. Listelist gibi siteler size başlık atmada önemli ipuçları sunuyor.

En çarpıcı başlıkları Buzzsumo ile bulun

Buzzsumo sitesi size en güncel içerikleri, gündemde olan haberleri ve dolayısıyla en çarpıcı başlıkları sunuyor. Bu siteyi Türkçe dilinde de kullanarak reklam başlıkları için fikir alabilirsiniz. İster konu, ister başlık, ister anahtar kelime arayın Buzzsumo ile en çok işinize yarayan sonuçlara ulaşırsınız. Çünkü Buzzsumo size sosyal ağlarda en popüler olan paylaşımları sunuyor.

2. Listelist ve Buzzsumo’yu birleştirerek tıklama oranını artırın

Neden derseniz tıklama başına ödeme (TBÖ) pazarlamacılarının ilk sorgudan son tıklamaya kadar tutarlı bir deneyim sunması gerekiyor. Bunun için de müşterinin arama yolculuğunu baştan sona tasarlamaları gerek. Örneğin müşteri kış botları ararken tatil köyü sitesi bulmak istemez.

İpucu: Arama yolculuğunu müşteri yolculuğu gibi düşünün ve müşteri yolculuğunu da reklam metninde hikaye anlatımı gibi hayal edin. Doğru anahtar kelimeleri seçtikten sonra müşteri reklamda anı yaşa gibi bir imaj yolculuğuna çıkarmanız gerekiyor. Kısacası anahtar kelimeniz, açılış sayfanız, sosyal ağ paylaşımlarınız hep bir bütün halinde çekici bir hikaye anlatmalı. Böylece TBÖ’de anahtar kelimelerin potansiyelini ortaya çıkartırsınız.

Örneğin aşağıdaki kariyer sitesi ekran görüntüsünde hem iş arayan öğrencilerin perspektifini hem de onları işe alan firmaların bakış açılarını görüyorsunuz. Bunlar içerik pazarlamacıya pozitif ve negatif anahtar kelimelerle ilgili pratik fikirler veriyor.

 

adwords-ppc-tıklama_başına_ödeme

 

Müşteri yolculuğu derken de aşağıda öğrencilerin günlük rutinini gösteren görseli inceleyebilirsiniz.

 

adwords-ppc-tıklama_başına_ödeme

 

3. Beyin fırtınası yapın

Bu yazı baştan aşağı beyin fırtınası: Bir konuyu toparlamak zor mu geliyor? Not alın, kendinize ilginç fikirleri mail atın. Olmadı üstüne bir blog yazın. Kafanızı toplayın ve anahtar kelimelerinizi belirleyerek ilk iki adıma hazırlanın. Rakiplerinizi tanımak ve onları rekabet oyununda yenmek için reklam metinleri ve e-ticaret sitesi sloganları ile haber başlıkları vazgeçilmez birer kaynaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*