18 Kasım 2018

Anneler Günü’nde Duygusal Satış Yapmanın 3 Yolu

Godaddy-alışveriş-anneler_günü-eticaret-duygusal (2)Küçük işletmelere teknoloji çözümleri sağlayan GoDaddy’nin EMEA Bölge Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi, bugünkü konuk yazarımız olarak Anneler Günü için 3 pratik pazarlama ipucu sunuyor.

Maruzzi’ye göre büyük mağazalar tüketicileri indirime boğarken, büyük çevrimiçi mağazalar da hediyelerin tüketicilere zamanında ulaşması için hızlı ve ücretsiz gönderim sunuyor. Anneler Günü’ne özel satışlar için kâr marjlarını korurken fiyatlarını düşürmek, küçük işletmeler için zor bir seçim olabilir. Küçük işletmeler, bunun yerine insanların duygularıyla alışveriş yaptığını göz önünde bulundurarak duygularla satış yapmayı tercih edebilir.

“Duyguyla satış yapmak doğrultusunda atılması gereken ilk adım tüketicilerin neyi, neden aldığını anlamak. Müşterilerinize aldıkları ürünle kendilerini nasıl hissedeceklerini anlatmaktan çekinmeyin. Örneğin kıyafet satıyorsanız o eteği giydiklerinde nasıl hissedeceklerini anlatın. Kahve satıyorsanız müşterilerinize kahvenizi içerken nasıl enerjik hissedebileceklerini ve rahatlamak istiyorlarsa yeşil çay deneyebileceklerini anlatabilirsiniz. Her ne satarsanız satın, hedef kitlenizin duygularına hitap edecek bir yaklaşım bulabilirsiniz.”

Maruzzi’nin küçük işletmelerin duyguyla satış yapmasına yardımcı olacak 3 önerisi şöyle:

1. Müşterilerinizin alışveriş sırasında kendini nasıl hissettiğini bilin

En sevilen ve haklarında en çok konuşulan markalara baktığınızda duyguları ürün ve hizmetlerine nasıl entegre ettikleri görülüyor. Örneğin Ülker, mutluluk her yerde mesajını veriyor. Ülker reklamlarını izlediğiniz zaman, okuldaki çocukların son zil için heyecanlandığını, arkadaşlarıyla özçekim yapanları görüyor; taraftarların takımları için birlikte heyecanlandığına ve doğum günlerinde ailelerin bir araya geldiklerine tanık oluyorsunuz. Benzer şekilde, Coca-Cola’nın pazarlama stratejileri de kardeş, aile, arkadaş ilişkilerine odaklanıyor. Başarının sırrı, ürün ve hizmetlerinizi insanların günlük hayatlarına ve duygularına entegre etmekte yatıyor.

İlgili yazı: Siber Güvenlik Banka Kartı Bilgilerini Koruyarak E-Ticarette Satışları Nasıl Artırıyor? [Röportaj]

2. Yaratıcı ve duygusal ürün hikayeleri oluşturun

Hepimizin annemizle de paylaştığı hikâyeleri var. Bu hikâyeleri neden ürün ve hizmetlerimize entegre etmiyoruz? Örneğin, dijital iletişim odaklı yeni nesil reklam ajansı Karbonat, geçtiğimiz yıl hazırladığı Anneler Günü videosunda anne-çocuk ilişkisini ele alarak annemizi hayatımızdaki özel insan yapan küçük ama önemli hikâyeleri bir araya getirdi. Karbonat’ın hazırladığı video, 3 milyon görüntülemeye ulaştı ve bunun yanı sıra Whatsapp’ten de paylaşıldı. Yaklaşık 5 milyon kez görüntülendiği tahmin edilen video, duygusal anlatımların gücünü açık bir şekilde ortaya koyuyor.

 

3. Mesajınızı yayın.

İnsanlar, alışveriş yaparken marka ve ürün özellikleri gibi pek çok unsura dikkat ediyor. En önemli göreviniz, müşterilerinizin isteklerini anlamak ve buna hitap eden bir mesaj oluşturmak. Örneğin, Migros, her şeyin iyisinin onlarda olduğunu ve alışverişin en keyiflisinin Migros’ta olduğunu söylüyor. Tuvalet kâğıdı ve peçete markası Solo ise 90’lardan beri “Hem Yumuşak, Hem Hesaplı” bir marka olarak tanınıyor. Önemli olan hedef kitlenizin duygularına hitap eden bir mesaj oluşturmak ve bunu herkesle paylaşmak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*