21 Kasım 2018

Anneler ve Anne Adayları İçin Online Alışveriş: Bebekalite

2012 yılında Berat Karan ve Şencan Gürbüz tarafından kurulan Bebekalite.com anne ve anne adaylarının ihtiyacı olan her türlü ürünün satışını gerçekleştiren alışveriş sitesi. Şencan bugüne kadar birçok turizm şirketinde çeşitli görevlerde bulunurken, Berat birkaç e-ticaret firmasında çeşitli görevlerde bulunmuş. İki eski dost, e-ticaret, sosyal medya gibi konularla ilgilendiklerinden ve kendilerinin zevk alacağı bir işin başarıya ulaşabileceğine inandıklarından bir e-ticaret sitesi kurmaya karar vermişler. İkiliyle yaptığımız görüşmede sektör değerlendirmelerini, motivasyon kaynaklarını ve iş yapma şekillerini öğrendik.

İkisinin de hem bebekleri sevmesi hem de bu sektördeki tedarik sıkıntısını aştıklarında özellikle çalışan annelere büyük bir hizmet verebileceklerini düşünmelerinden dolayı Bebekalite projesi ortaya çıkmış. E-ticaretin sadece satıştan öte insan hayatını kolaylaştıran bir hizmet olması gerektiğine inanan ikilinin kendilerine göre en büyük avantajı satılan ürünü aynı gün kargoya teslim etmeleri. Aynı zamanda tüketicilere havale, kredi kartı ve kapıda ödeme gibi ödeme kolaylığı sağlamaları da tercih edilmelerinde bir etken olmuş.

Başarma duygusu ve bir değer yaratma isteği onlar için en büyük motivasyon kaynağı. “Bir gün Türkiye’de herhangi bir annenin, ihtiyacı olan bir ürünü bulmak için internette ilk ziyaret ettiği site Bebekalite.com olduğu zaman biz hedefimize ulaşmış olacağız” diyen iki ortak online mecrada ürün satmanın fiziki ortamda satmaya göre iki avantajı olduğunu düşünüyor. İlki Türkiye’de her yere ürün satabilme imkanı ikincisi ise yaptıkları kampanyaları çok kısa sürede büyük kitlelere duyurabilmeleri. Bir günde e-ticaret sitelerinin kurulabilmesinden dolayı rekabetin de arttığını belirtiyorlar.

Facebook ve Google gibi genel kabul görmüş reklam mecralarını kullanan şirket aynı zamanda sosyal medya çalışmalarını da ihmal etmiyor. 2000 civarında üyesi olan Facebook sayfalarının çok hareketli olduğundan bahsederlerken web sayfalarına gelen ziyaretçilerinin çoğunun, sürekli olarak SEO çalışmaları yaptıklarından, Google’ın organik aramalarından gelmekte olduğunu söylüyorlar.

Türkiye’de online satışı nasıl gördükleri sorulduğunda piyasanın doyuma ulaşmadığını ve sektörün önünün çok açık olduğunu söylüyorlar. 56K ile internet kafelerden internete bağlanılan yıllardan fiber hızda internetin kullanıldığı ve her evde en azından bir adet bilgisayar olan yıllara gelindiğini, e-ticaretin de bu gelişmeye paralel olarak büyüdüğünü belirtiyorlar. Önümüzdeki yıllarda internet alt yapılarında ve teknolojide olabilecek gelişmelerin göz önüne alındığında Türkiye’de e-ticaretin çok daha büyüyeceğine inanıyoruz derken sektörün yönünü yine bu sektörde iş yapanların belirleyeceğini ve e-ticaret firmalarının müşterilerine güven duygusunu aşılayabildikleri sürece hem kendilerine hem de bu sektöre büyük katkıda bulunacaklarını söylüyorlar.

Online girişimlerde dikkat edilmesi gerekenleri sıralarken bu işi yapanların ne istediklerini bilmeleri gerektiğini ve “bugün sitemi kurarım yarın milyoner olurum” umuduyla bu işe başlamamalarını öneriyorlar. Bugün sektörün öncüsü olan birçok firmanın kara geçmelerinin seneler aldığını ama zorluklara rağmen motivasyonunu kaybetmeyenlerin hala ayakta olduğunu belirtiyorlar. Diğer önem verilmesi gereken konunun ise tedarik yönetimi olduğunu, internette satış yapan firmaların çoğunun en büyük probleminin tedarik zincirini iyi yönetememeleri, bu yüzden birçok ürünü müşterilerine geç ulaştırmaları veya hiç ulaştıramamaları olduğunu söyleyen ikili bu zorluğu iyi ve güvenilir tedarikçilerle çalışarak aşmışlar. Hedef kitleyi de doğru belirlemenin önemli olduğunu söyleyen ve kendilerinin de web sayfalarını projelendirirken hedef kitleyi doğru belirlemek için Türkiye İstatistik Kurumu verilerini göz önüne aldıklarını belirtiyor.

Kısacası ne istediğinizi bilin, iş ortaklarınızı doğru seçin, hedef kitlenizi belirleyin ve harekete geçin diyorlar. Kendilerinden fikir almak isteyen herkesin info@bebekalite.com‘dan ulaşabileceklerini belirten Berat ve Şencan’a çıktıkları bu yolda başarılar diliyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. ozgur der ki:

    bunları sitenin sahiplerimi söylüyor. e-ticaret ile ilgili baya kaynak okumuşlar demekki. sıradan klasik e-ticaret makalelerinde geçen cümleler gibi. bence ilk önce sitenin tasarımına el atmalılar girişimcilere öneride bulunmadan önce.

  2. Öncelikle girişimcilere başarılar dilerim. Özgür Bey’e katılmamak mümkün değil. Bir gün Türkiye’de herhangi bir annenin, ihtiyacı olan bir ürünü bulmak için internette ilk ziyaret ettiği site olmak gibi iddialı bir hedefi olan sitenin tasarımının daha özgün ve daha özenilerek tasarlanmış olması gerekir diye düşünüyorum.

Fikrini söyle

*