20 Kasım 2018

Anonymous Yaptı Yapacağını: Hedefteki Şirket PayPal [Güncelleme]

Güncelleme: PayPal’ın saldırıdan etkilenmediği ortaya çıktı. Şirketten gelen düzeltme için yazının son paragrafına göz atabilirsiniz.

Her sene 5 Kasım tarihlerinde küresel çapta eylemler düzenleyen ünlü Hacker grubu Anonymous, yine sansasyonel bir eyleme imza atarak online ödeme sistemi PayPal’i hacklediğini iddia etti.

28 bin PayPal kullanıcısının hesap şifreleri ve isimleri gibi bazı gizli müşteri bilgilerini sızdırdığını açıklayan Anonymous, Twitter hesabından saldırı ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Her 5 Kasım’ı “V for Vendetta” filminden de hatırlayacağınız “Guy Fawkes Günü” ilan eden grup, daha önce aralarında Facebook ve Twitter gibi dünya devlerinin de bulunduğu birçok şirketi kara listesine aldığını duyurmuştu.

Anonymous bu sefer de sadece PayPal değil; aralarında Symantec, Saturday Night Live, Lady Gaga fan sayfası ve Avustralya hükümetinin resmi internet sitelerinin de bulunduğu bir dizi saldırıyla 5 Kasım protestolarına başlamış oldu. Online dünyada olduğu kadar, sokakta da aktif eylemler düzenleyen “Hacktivist” grup, bugün ayrıca Londra’daki Parlamento Binası önünde bir eylem yapmaya hazırlanıyor.

Özgürlüklerin kısıtlandığı noktada eylemlerinin başladığını ifade eden Anonymous üyeleri; çoğunlukla resmi devlet sitelerini hedef alıyor. “Arap Baharı” isyanları sırasında Mısırlı protestoculara verdiği destekle de dikkatleri üzerine çeken grup, bir süre önce Türkiye’deki birtakım devlet kaynaklı internet sitesine de saldırmış ve bir süre erişimin durmasına sebep olmuştu. Anonymous’un 5 Kasım 2012 saldırıları daha yeni başladı, ancak gün içerisinde daha da büyük protesto olayları yaşanması da muhtemel gibi görünüyor. Biz de konu ile ilgili dünya çapındaki en son gelişmeleri sizin için takip ediyor olacağız.

Güncelleme: PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan‘dan aldığımız bilgilere ve New York Times’da yayınlanan yazıya göre Anonymous’un PayPal kullanıcılarına karşı yaptığını iddia ettiği saldırıdaki bahsi geçen kullanıcı şifrelerinin PayPal müşterilerine değil, ZPanel isimli açık kaynak kodlu bir hosting şirketinin müşterilerine ait olduğu ortaya çıktı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*