21 Kasım 2018

App Store Kullanıcıları Uygulama Başına Vergi Ödeyebilir

Türkiye’deki iOS kullanıcıların App Store’dan son 4 yılda 200 milyon dolar değerinde uygulama indirmiş olması Maliye Bakanlığı’nın dikkatini çekti.

Hürriyet‘in haberine göre, App Store’daki bu hareketlilik, Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirdi ve Maliye Bakanlığı App Store’dan indirilen uygulamalardan vergi almak için yeni düzenlemeler getirme arayışı içine girdi. Apple’ın Türkiye ofisi olmadığı için Maliye Bakanlığı 2011 yılında %54’lük büyüme ile Avrupa’da ikinci, dünyada ise 9. sıraya yerleşen Türk kullanıcılardan vergi almayı planlıyor.

Gelirler İdaresi’nden bir yetkili yaptığı açıklamada, “Bu işlemde KDV’nin mükellefi içerik sağlayan yurtdışındaki firma olduğundan vergilemede sorunu ortaya çıkmaktadır. Mükellefin Türkiye’de KDV mükellefi olmaması nedeniyle bu işlem üzerinden hesaplanacak KDV’yi içeriği cep telefonuna yükleyen kişinin beyan edip ödemesi gerekmektedir” diye konuştu. Ancak Maliye Bakanlığı’ndan bu vergilendirmenin nasıl olacağıyla ilgili net bir açıklama yapılmadı.

Mailiye Bakanlığı, 2009’da da Google ile buna benzer bir vergi mücadelesine girmiş ve Google’ın başvurduğu mahkemelerden istediği sonuç gelmemesi nedeniyle Google, Türkiye’de vergi mükellefi olmuştu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*