15 Kasım 2018

App Store’un Parlayan Yıldızı: Türkiye

Bundan yalnızca iki yıl öncesine kadar App Store’dan elde edilen gelirin yarısı ABD kaynaklıydı. Şimdilerde ise günden güne küresel bir fenomen haline gelen uygulama endüstrisinde ABD dışı ülkelerin egemenliğinden söz etmek mümkün. Apple’ın iPhone uygulamalarını paylaşan dünyaca ünlü App Store’undan sağlanan gelirin %31’inin ABD’den elde edildiği günümüzde; Rusya, Brezilya, Meksika ve Türkiye gibi ülkeler mobil uygulama mağazasının parlayan yıldızları olarak öne çıkıyor.

Rusya, Brezilya, Meksika ve Türkiye App Store’un yeni gözdeleri

Son zamanlarda App Store pazarında bir Doğu Asya esintisinden söz edilip duruluyordu. Gerek ürettikleri kullanışlı uygulamalarla, gerekse indirilme rakamlarıyla Doğu Asya ülkeleri diğer ülkelerden bir adım öne çıkıyordu. Ancak elde edilen gelir açısından en iyi on sıralaması yaparsak; Brezilya, Meksika, Rusya ve Türkiye’nin diğer Asya ülkelerine göre oldukça ileri durumda olduklarını görebiliyoruz. Hal böyle olunca, dünya genlinde birçok uygulama geliştiricisi yönünü bu pazarlara yöneltmeye başladı. Geçtiğimiz yıl uygulama pazarı olarak rekor büyüme kaydeden ve önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi beklenen bu dört ülke arasında en tutarlı büyüme gösteren ülkeler ise Türkiye ve Rusya.

 Türk mobil kullanıcısı kitap uygulamalarına ilgisiz

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmaya göre nerdeyse tüm ülkelerde, oyunlar en fazla gelir getiren kategorilerin başında geliyor. Eğlence temalı uygulamaların liderliğini koruduğu Brezilya’da navigasyon kategorisi % 12 ile ikinci sırada. Kitap kategorisinin oldukça ilgi gördüğü Rusya’nın aksine, Türkiye ve Brezilya’da ise kitaplara ilgi ne yazık ki düşük. Kitap kategorisi Türkiye’de sondan ikinci, Brezilya’da ise sondan dördüncü sırada. Bu sonuçları baz aldığımızda ülkemizde App Store’da bir kitap uygulaması yayınlamak istiyorsanız stratejinizi yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Uygulamalara para vermiyoruz

Türk mobil kullanıcısının ücretli uygulamalara ilgi göstermediğini de ortaya çıkaran araştırmaya göre; indirilen her yüz ücretsiz uygulamaya karşı sadece iki ücretli uygulama indiriyoruz. Buna göre Rusya ve Türkiye’den elde edilen gelirin yarısından fazlası ücretsiz uygulamalarda yer alan uygulama içi ödemelerden elde ediliyor.

Araştırma; dünya çapında en çok indirilen iki yüz uygulama baz alınarak hazırlandı. Bu ülkelerden 2012’nin yalnızca Mayıs ayında günlük 160 bin dolarlık bir gelir elde edildiği belirtiliyor. Ülkelerin mobil kullanım alışlanlıklarıyla ilgili de oldukça ilginç verileri ortaya çıkaran araştırmaya göre Brezilya’da uygulamaya harcanan para Nisan 2012’de rekor bir seviyeye ulaştı. Bunun sebebi; bu tarihe kadar Brezilya’da mobil oyunlara erişim olmaması olarak yorumlanabilir. Oyunlar bu ülkede legal hale gelince, yaratılan gelirde de % 80’den fazla bir artış gözlendi. Brezilya bugün, Latin Amerika’nın en çok gelir getiren App Store pazarı olarak öne çıkıyor. Bu ay başında yayınlanan Mobilike raporunda da navigasyon uygulamalarının Türkiye App Store’da en çok ciro yaratan 2’nci kategori konumunda olduğuna şahit olmuştuk. Gerek yerli, gerek yabancı birçok uygulama geliştirici için yol gösterici olan araştırma neticesinde, ilerleyen dönemlerde mobil oyun pazarında artacak rekabet doğrultusunda daha kaliteli uygulamaların bizi beklediğini ön görmek çok zor olmasa gerek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*