15 Kasım 2018

Apple Pay’in Avantajları ve Dezavantajları

9 Eylül’de Apple lansmanı ile duyurulan ve 20 Ekimde (yani önümüzdeki pazartesi) kullanılmaya başlanacak Apple Pay otomatik ödeme sistemi her ne kadar ülkemizde ilk etapta kullanılmayacak olsa da, yine de önümüzdeki günlerde hatırı sayılır bir global kullanıma erişmesi bekleniyor.

Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonlardaki NFC teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilecek bu ödeme şekli, iPhone 5, 5c ve 5S kullanıcıları için Apple Watch almaları halinde kullanılabilir olacak. Apple Watch’ın pyiasaya çıkış tarihi 2015 olarak verilmişti.

Apple Pay şimdilik çoğunlukla fiziksel mağazalarda çalışacak şekilde geliştirildi. NFC ödeme terminali olan mağazalarda kullanılabilecek bu teknoloji ile, kredi kartı bilgileri doğrudan telefondan cihaza aktarılacak. Bunun için kullanıcıların öncelikle kredi kartı bilgilerini iTunes hesaplarına girmeleri, veya kartın fotoğrafını çekip Passbook’larına kaydetmeleri gerekiyor. Sonrasında ise kredi kartı taşımanız gerekliliği son buluyor.

Apple Pay ayrıca mobil uygulamalar ile de çalışabiliyor. Target, Uber, Panera Bread ve Groupon gibi uygulamalar hali hazırda bu sistemi destekliyorlar. Bu uygulamalar üzerinden yapacağınız online alışverişlerde de Apple Pay kullanılabiliyor.

Şimdilik Apple’ın online e-ticaret siteleri için bir desteği bulunmuyor fakat uygulamalar üzerinden e-ticaret için kullanılabildiği düşünüldüğünde, zamanla diğer e-ticaret siteleri kendi uygulamalarında da Apple Pay kullanmaya başlayabilirler. Bu da, mobil e-ticarette en sık karşılaşılan sorun olan müşterilerin kredi kartı bilgilerini cep telefonundan girmek istememesi veya zorlanması sorunlarına doğrudan bir çözüm olabilir.

Apple Pay tüm büyük kredi kartı kuruluşlarını (Visa, Master Card, American Express vs.) destekliyor. Apple aynı zamanda, öncelikli olak ABD bankaları olmak kaydıyla büyük bankalarla da iş birliğine gitmiş durumda. 220 bin perakendeci Apple Pay sistemini kullanmaya şu anda hazır, bu hiç de azımsanacak bir rakam değil.

Avantajları

  • Ödemeler basitleşecek. Telefon ekranından bir kart seçip telefonu terminale dokundurmanız yetecek.
  • Güvenlik daha iyi. Fiziksel bir kredi kartı olmadığı ve hem telefonunuzda hem de veri aktarımı sırasında bilgiler şifrelendiği için, kredi kartı bilgilerinizin çalınması, şu andaki teknikler ile imkansız.
  • Daha iyi mahremiyet de avantajlar arasında. Apple müşterilerin ödeme bilgilerini hiç bir koşulda kaydetmeyeceğini ve analiz etmeyeceğini garanti altına alıyor. Telefonunuzda da ödeme işlem bilgileriniz saklanmıyor. Yalnızca bankanız bu bilgilere sahip.
  • Bu bilgiler satışçı tarafından da görülemediği için, ekstra güvenlik önlemi alınmış oluyor. Target ve Home Depot’un milyonlarca kredi kartı kullanıcı bilgisini hacker’lara kaptırdığını hatırlarsınız. Böyle olaylar, Apple Pay ile basitçe mümkün değil, çünkü ortada kaptırılacak bir bilgi yok.
  • Kullanımı çok basit. Passbook, sizin belirlediğiniz kartı zaten otomatik olarak ekrana getiriyor. Başka bir kartla ödemek istiyorsanız parmağınızı ekranda kaydırmanız yetiyor. Bütün işlem bu kadar. En azından tanıtım videolarında sistem bu şekilde işliyor; gerçek hayat kullanımını önümüzdeki hafta itibariyle göreceğiz.
  • Perakendeciler için bu sisteme geçmenin fazladan bir maliyeti yok. Yalnızca her zamanki kredi kartı komisyonları var, ki perakendeciler zaten bu komisyon oranlarına alışkınlar ve tüm iş süreçleri hali hazırda bu komisyonlara göre düzenlenmiş durumda.

Dezavantajları

  • Hizmetin yaygınlaşması çok zaman alabilir çünkü şu anda yalnızca iPhone 6 ve 6 Plus sahipleri kullanabiliyor. Ayrıca satışçı tarafından yine yalnızca NFC terminalleri olan mağazalarda kullanılabiliyor.
  • Online alışveriş desteğinin olmaması şimdilik büyük eksiklik. Bu konuda geliştirilebilecek oldukça büyük bir pazar var. Özellikle parmak izi okuyucusu ile Apple Pay’in ödeme sistemi birleştirilirse şimdiye kadar görülmüş en güvenli ve kullanımı en basit, en hızlı online ödeme sistemi hayata geçirilebilirdi. Bizce Apple online dünyada sistemi denemeden önce offline dünyada nasıl çalıştığını test etmek istiyor. Göreceğiz.
  • Apple Pay şu anda gayet güzel görünüyor ama önümüzdeki hafta itibariyle dünya çapında milyonlarca müşteri aynı anda bu sistemi kullanmaya başladığında ne olacak? Kimse bilmiyor. Sistem çökmese bile, ödeme bilgilerinin transferinde veya onay sürecinde yaşanabilecek gecikmeler, Apple Pay’in yaygınlaşmasının önünü bıçak gibi kesebilir. Sistemin çökmesi veya zaman zaman çalışmaması ise tüketici güvenini temelinden sarsıp bir anda hizmetin sonunu getirebilir.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*