13 Kasım 2018

Apple Uygulamaları Neden Reddediyor?

Apple’a uygulama tasarlarken, teknik, içerik ve tasarım kriterlerini akıldan çıkartmamak lazım. AppStore, Apple’ın üzerine çok titremesi ile her önüne geleninin uygulama çıkartabileceği bir mağaza değil. Gelen uygulama başvurularının da önemli bir kısmı reddediliyor. Peki Apple, neye göre bir uygulamayı kabul ediyor ve üreticiye geri gönderiyor? Bunu Apple kendi sitesinde açıkladı.

Çökmeler ve Hatalar

Uygulamanızı yalnızca tamamen bitmiş ve sın kullanıcı tarafından kullanılmaya hazır halde gönderebilirsiniz. Denemeler sırasında Apple, uygulamada herhangi bir hata bulursa kesinlikle AppStore’a koymayacak.

Kullanıcı Arayüzü Standartları

ui

Apple temiz, anlaşılır ve kullanıcı dostu arayüzler konusunda çok hassas ve bu hassasiyetini belirten ayrı kurallar koymuş. Buna uygun olmayan arayüze sahip uygulamalar kesinlikle kabul edilmiyor.

Kırık Bağlantılar

Uygulamanızın içindeki bütün bağlantılar çalışır olmalı. Kullanıcı desteği bağlantısı çok önemli. Erişim bilgileri güncel olmalı. Eğer uygulamanız ücretsiz aboneliğe sahipse, çocuklar için yapılmışsa veya otomatik abonelik sistemi varsa, zorunlu olarak güvenlik ve gizlilik anlaşmanıza bağlantı içermeli.

Vinyet İçerikler

Uygulamanın içindeki tüm metin ve görseller tamam olmalı. Tamam olmayan görseller veya metinler (lorem ipsum gibi) kesinlikle kabul edilmiyor.

Yetersiz Bilgi

login

Uygulamanızın doğru değerlendirilebilmesi için gerekli olan tüm bilgileri Apple’a iletmeniz lazım. Eğer abonelik gerektiren özellikler varsa, bir demo abonelik hesap adı ve şifresi vermek zorundasınız. Eğer uygulamanın çalışması için spesifik bir donanım veya ortam gerekiyorsa, bunu sağlamak zorundasınız. Sağlanamayan durumlarda mümkün olduğunca detaylı bir videosunu göndermek durumundasınız. Ayrıca iletişim bilgilerinizin güncel ve tam olduğundan emin olun.

Reklamlar

Uygulamanızı gönderirken Apple sizden reklam programına (IDFA) dahil olup olmayacağınızı soruyor. Eğer dahil olacaksanız, uygulamanızın reklamları Apple’ın standartlarında ve yanlışsız gösteriyor olması lazım. Aksi halde kabul edilmesi mümkün değil. Tam ters şekilde bu programa dahil olmayacağınızı belirtir, ama yine de uygulamanız reklam gösterecekse, yine kabul edilmez.

Bağlantı Listeleri, Web’den İçerik Çekme

Uygulamanız etkileşimli ve kullanışlı olmalı, ayrıca iOS’un kendine özgü özelliklerini mümkün olduğunca çok kullanmalı. Uygulamanın içinde yalnızca internetten çekilen verileri gösteriyorsanız, iOS için optimize edilmemiş web sayfası görüntülüyorsanız veya çok kısıtlı web etkileşimi sunuyorsanız, çok yüksek ihtimalle uygulamanız geri çevrilecek.

Benzer Uygulamaların Sürekli Geri Sunulması

Aynı anda birbirine çok benzeyen birden fazla uygulamayı Apple onayına gönderirseniz, çok yüksek ihtimalle hiç birisi kabul edilmez. Apple yüksek olasılıkla sizden, uygulamaların özelliklerini tek bir uygulama altında birleştirmenizi isteyecek.

Hatalı Açıklamalar

Uygulamanızın açıklaması ve ekran görüntüleri açık seçik şekilde uygulamanızın işlevlerini tanıtıyor olmalı. Bu, kullanıcıların uygulamanızı tanımasını sağlıyor. Açıklama ve ekran görüntüleri uygulamadan farklı olursa Apple uygulamayı reddediyor.

Kullanıcıları Kandırma

Uygulamanız aynen bahsettiğiniz şekilde çalışmalıdır. Uygulamanızı aslında var olmayan özellikleri varmış gibi tanıtamazsınız. Böyle bir durumda Apple uygulamanızı geri çevirecek veya AppStore’dan kaldıracak.

Kalıcılığı Olmayan Uygulamalar

Eğer uygulamanız işlevsellik veya pek fazla içerik sağlamıyorsa, ya da çok küçük bir niş pazara yönelikse kabul edilmeyebilir.

Görseli büyütmek için üzerine tıklayın.

apple grafikSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*