17 Kasım 2018

Apple ve Amazon Mobil Alışveriş Deneyiminde Lider

Tüketicilerin akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlardaki memnuniyet endeksini ölçen araştırmaya göre, Amazon ve Apple’ın en iyi mobil site deneyimini sunan markalar olduğu belirtildi.

Gerçekleştirdiği tüketici deneyimi analizleriyle adını duyuran araştırma şirketi ForeSee’nin bu alanda ilk kez yaptığı araştırmada; müşteriler en çok  Amazon, Avon ve Apple‘ın mobil sitelerinden memnun kalıyor. Online dünyadaki en büyük yirmi perakende şirketinin mobil müşteri deneyimi açısından değerlendirildiği ankette, kullanıcılar tarafından markalara 76 ila 84 arasında değişen puanlar verildi. Markalarının neredeyse yarısının, Forsee’nin mükemmellik için kriter olarak değerlendirdiği 80 veya üzeri puan aldığı araştırmada ayrıca; Amazon 84 puanla zirvede yer alıyor. 83 puanla ikinci sırada yer alan Avon’u,  82 puanla Apple izliyor. Apple’ın arkasında ise sırasıyla: Victoria Secret, Barnes and Noble, eBay, Netflix, Staples, Walgreens, Best Buy, Groupon, JC Penney, Dell, Home Depot, Living Social, Macy’s, ve Walmart yer alıyor.

Tüketici memnuniyetinin, mağaza satışları üzerinde büyük bir etkisinin olduğunun vurgulandığı araştırmaya göre, tatmin olmayan bir kullanıcıyla karşılaştırıldığında, hizmetten memnun kalan müşteriler mobil cihazlarını kullanarak yaptığı satın almaların yüzde 69 daha fazla olabildiği belirtiliyor. Ayrıca mobil deneyimden memnun kalan kullanıcıların yüzde 72’sinin markayı tavsiye etme olasılığının daha yüksek ve yüzde 58’inin de mobil web sitesi veya uygulamayı yeniden ziyaret etmesinin daha olası olduğu da elde edilen diğer verilerden.

Perakende dünyasına ışık tutan mobil memnuniyet endeksi araştırmasının önemli bulgularından bir diğeri ise; mobil uygulamaların, mobil siteye oranla daha çok memnuniyet sağladığı. Ölçülen şirketler arasında en yüksek uygulama kullanımının yüzde 59 ile Netflix olduğu belirtiliyor. Yüzde 53 ile eBay’in ikinci sırada yer aldığı listede, Groupon yüzde 52 ile üçüncü.

Diğer mecralara göre farklı bir deneyim sunması açısından adaptasyonda zorluk çeken kullanıcılar, ilk mobil alışveriş deneyimlerinden çok memnun kalmadıklarını belirtiyorlar. Tüketicilerin mobil perakende siteleri ve uygulamaları üzerinde yaptıkları en popüler aktivitelerin ise sırasıyla; ürün detayları incelemek, fiyat bilgisi araştırmak ve ürün stoklarını kontrol etmek olduğu belirtildi.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*