20 Kasım 2018

Apple Watch Online Reklamcılığı Nasıl Değiştirebilir?

Apple‘ın bu haftaki lansmanında nihayet piyasaya çıkarttığı hakkında çok konuşulan giyilebilir teknolojisi akıllı kol saati Apple Watch hakkında, özellikle fiyat konusunda hala tartışmalar sürse de, uzmanlar bu teknolojinin reklamcılık sektörünü değiştirebileceğini düşünüyorlar.

Apple bir kategoriye asla ilk adımı atan şirket olmadı. Ancak yeni bir ürün kategorisi açıyorsa, bu o kategoride henüz keşfedilmemiş potansiyelleri gördüğü için oluyor. Daha önceki aynı durumlara baktığımızda, MP3 çalarlar ve cep telefonları konusunda tahminlerin çok ötesinde işler çıkarttı. Apple ayrıca ürünleri etrafında ekosistem yaratmada çok başarılı. Bu yüzden ürünlerinin hepsinin birbiri ile bağlantılı olarak kendi iAd reklam platformuna dahil olacağını, yeni uygulamaların, içerik ve lokasyona duyarlı teknolojiler ile desteklendiğinde, mobil reklamcılıkta büyük bir sıçrama yapacağı tahmin ediliyor.

Kim, neden, nasıl kullanacak?

iwatch-1Tüketiciler, özellikle teknolojiyi erken edinenler içerik/lokasyon duyarlı teknolojilere aşinlar. Bu cihazlarda reklam görmek, şu sıralarda kimseyi şaşırtmayacaktır, hatta tüketici tarafından beklenen bir durumdur. Ancak, reklamcıların bu cihazlar ile tüketicinin nasıl etkileşime girdiğini, ne sıklıkta ve hangi içerik koşullarında etkileşime girdiğini anlaması lazım. Burada işler zor çünkü bu teknoloji kategorisinde doğru düzgün analiz henüz yapılamıyor. Reklam ve tüketiciye kattığı değer oranı, kısa vadede mutlaka ve üst düzeyde tüketici yararına olmak zorunda.

Bu teknolojiden öncelikle Starbucks ve benzeri hızlı tüketim mekanları, bankalar ve kargo ile fiyat takibi yapılması elverişli e-ticaret siteleri yararlanmaya başlayacaktır. Markalaşma veya awareness kampanyalarının ise 1,5 inç gibi çok küçük ekranlarda nasıl yapılabileceği şimdilik bir muamma. Ama akıllı reklamcı ve pazarlamacılar en kötü ihtimalle deneme yanılma yoluyla bile olsa bir yolunu bulacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*