19 Kasım 2018

Apple Watch Tüketiciler İçin Perakendeyi ve Reklamcılığı 5 Adımda Değiştirecek

0910_apple-iwatch_2000x1125-1940x1091

Tüketicilerden markalara, reklamcılara, hatta içerik sağlayıcılarına kadar Apple Watch nasıl etkileşime girileceğini değiştiriyor. Bakın nasıl da değiştiriyor:

1. Yeni kişiselleştirilmiş ve hedeflenmiş pazarlama

Apple Watch, standartlaştırmaya çalıştığı yeni form faktörü ile tüketicilerin mağaza içinde ürünler hakkında anında bilgi almasını ve bunun için cep telefonlarına ellerini götürmemelerini sağlamak konusunda büyük bir fırsat sağlıyor; tabi doğru yapılabilirse. Yalnızca daha önce baktığınız bir ürünün raf veya reyon numarasını bile gösterse yeter, yine de tüketici için büyük kolaylık olur. Bu yalnızca daha iyi yönetimi değil, en nihayetinde gerçek durum tabanlı pazarlamayı da hayatımıza katabilir. Telefonun cepten çıkartılıp açılması ve gerekli uygulamaya girilmesi gibi zaman kaybettiren fiziksel engellerin ortadan kalkması ile birlikte, tüketiciler için çok daha iyi kişiselleştirilmiş deneyim yaşatılabilir.

2. Apple Watch her dijital veya fiziksel mağaza deneyimine entegre edilebilir

Cep telefonları her ne kadar mobil olmaları için tasarlanmışlarsa da, market arabasını itip, bir elinizde telefon tutup, sipariş listenize bakıp, bir yandan da raflarda ürün seçmeye çalışırken, o telefonu düşürürsünüz. Apple Watch’ın elle kullanım gerektirmeyen formu, bir süre sonra tüketicinin alışveriş yaparken cep telefonu uygulamalarına daha tercih edilir bir platform haline gelebilir. PC, cep telefonu ve akıllı saatlerin hepsinin tüketicinin alışveriş sürecinde belli bir yeri var. Bu yalnızca duruma ve yere göre değişiyor.

3. Çok daha iyi mikro pazarlama fırsatları sunuyor

Apple Watch, yine Apple’ın geliştirdiği bir teknoloji olan iBeacon ile kullanıldığında mağaza sahiplerine tüketici ile aralarında mikro iletişim kurma fırsatı yaratması bakımından benzersiz bir deneyim sunabilir. Bu konsept, gerçek zamanlı müşteri etkileşimi ve perakendecilere fırsatlardan yararlanma konusunda çok kritik. Saatin ekranında çıkacak mesajın kısa, öz, yardımcı ve müşterinin alışveriş deneyimine katkı sağlıyor olması gerekiyor.

apple0287

4. Perakendecilerin uygulamalara bakış açısını değiştirebilir

Günümüzde genellikle online perakendeciler sitelerindeki tüm işlevleri tek bir uygulamada toplayıp müşterilerine sunuyorlar; ancak müşterilerin internet tarayıcısını ve cep telefonunu farklı amaçlar için kullandıklarını unutuyorlar. Bu durum, uygulamaların zor kullanılmasına ve aslında aşırı fazla işlevle kullanışsız olmalarına yol açıyor. Apple Watch (ve aslında diğer tüm akıllı saatlerin) ekranlarının çok küçük olması, online perakendecileri uygulamaların nasıl olması konusunda tekrar düşünmeye itecek, çünkü web deneyimini akıllı saate kopyalayamayacaklar. Online perakendeciler ayrıca cep telefonu ve saati nasıl beraber kullanacaklarını, cep telefonunu, veri bağlantısını ve uygulamanın içeriğini nasıl düzenlemeleri gerektiğini öğrenecekler.

5. Mağazaların üretkenliğini artırabilir

Apple Watch yalnızca tüketicinin değil, mağaza çalışanlarının da işine yarayabilir. Basitçe çalışanların ellerinde tutması gerekmeyen ancak mağaza sistemi ile sürekli bağlantısı olan dijital bir ekranları olacak. Çalışanlar stok takibi veya fiyat takibi yapabilirken bir yandan çalışmaya devam edebilirler. Mağaza bildirilerini otomatik alabilirler. Kargolama süreçlerini kontrol edebilirler. Yapılacaklar listesine göz atabilirler. Aslında antrepolarda yıllardır böyle sistemler zaten kullanımda. Örneğin müşteri bir ürünün yerini soruyorsa hemen nerede olduğuna saatlerindeki mağaza bilgi ekranından bakabilirler. Endüstri antrepolarda kullanılan yazılımların Apple Watch’da çalışabilir (tabi ekranına da uyumlu) versiyonlarını yaptığı anda, antrepo üretkenliği tüm mağazalara yayılabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*