15 Kasım 2018

Apple’ın 3. Çeyrekteki Cirosu 35 Milyar Dolar

Apple, 30 Haziran 2012’de biten 3. çeyrek raporunda 35 milyar dolar ciro elde ettiğini duyurdu. Apple, bu yılın üçüncü çeyreğini de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla artışla tamamladı.

Apple‘ın resmi internet sitesinde yayınladığı rapora göre, şirket bu çeyrekte 8.8 milyar dolar net kar elde etti. 2011’in üçünçü çeyreğinde 28.6 milyar dolar ciro ve 7.3 milyar dolar net kar elde eden Apple’ın önlenemez yükselişi devam ediyor.

Apple 35 milyar dolar ciro elde etmesine rağmen, aslında  bu çeyrek için beklenti 37.1 milyar dolar civarındaydı. Şirketin bu beklentiyi karşılayamamış olmasının sebeblerinden biri de bu çeyrekte yeni bir ürün piyasa çıkarmamış olması olarak yorumlanabilir.

Bu çeyrekte 26 milyon iPhone satan Apple, beklenenden daha az bir satış yapmış olsa da, 17 milyon gibi yüksek bir oranda iPad satış rakamıyla beklenenin üzerinde bir grafik çizmiştir. Geçen senenin üçüncü çeyreğine oranla iPad satışlarında %84’lük bir artış göze çarpıyor. Bu da Apple için oldukça önemli bir gelişme. iPad satışları geçtiğimiz iki çeyreğin satış rakamlarının da yukarısında.  Buna ek olarak bu çeyrekte 4 milyon adet Mac satıldı ve bu ürünün satışlarında geçen seneye kıyasla %2’lik bir artış kaydedildi.

Tüm bu verilerin toplamında da bu çeyrek sonunda Apple’ın kasasında 117 milyar dolar toplanmış oldu. Apple’ın önümüzdeki eylül ayında yayınlanacak çeyrek raporunda da 34 milyar dolar gibi bir ciro rakamı telafuz edilmesi bekleniyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, sonbahar döneminde iOS 6 ve diğer yeni Apple ürünlerin piyasa çıkacağının haberini de bu raporda belirtti.

Dan Frommer hazırladığı grafik çalışmasında Apple’ın 1 yıllık mali rapor sonuçlarını ele almış.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*