21 Kasım 2018

Apple’ın Ürün Yerleştirdiği 15 Hollywood Yapımı

Geçtiğimiz günlerde açıklandığı üzere, Apple artık yeni bir ürün çıkartacağı zaman reklam yapmak için çantalar dolusu para ödemek zorunda kalmıyor. Reklam yapmak yerine iki zekice ve ama tahmin edebileceğiniz stratejiden yararlanan Apple, böylelikle hem büyük miktarlarda paralar harcamamış oluyor, hem de bu iki stratejiyle beraber geleneksel reklam stratejilerine kıyasla daha büyük kitlelere ulaşabiliyor.

Peki Apple‘ın bu iki önemli stratejisi ne? Birincisi medyanın dedikodu gücünden faydalanmak. Medya Apple’ı çok yakından takip ediyor ve medyada çıkan ürün tanıtımı, dedikodusu vb. haberler doğrudan Apple’ın reklamını yapmış oluyor. Bu reklamlar şirketin cebinden reklam için bir kuruş dahi para çıkmamasını sağlayarak firmanın büyük kitlelere ulaşmasını ve satış rakamlarının artmasını sağlıyor.

Apple’ın reklam için kullandığı diğer yöntem ise Hollywood filmlerinde uyguladığı ürün yerleştirmeleri. Yüz milyonlarca dolarlık gişe rakamları yakalayan filmler her yıl toplamda milyarlarca kişiye ulaşıyor ve bu da sinemayı reklam vermek ve tanıtım yapmak için en ideal araçlardan biri haline getiriyor. Ama Apple bu yapımlara da çoğu zaman para ödemiyor ve onun yerine Apple ürünlerini sinema yapımcılarına ve yaratıcı ekibe hediye ediyor. Tabi bir de Apple’in çekici imajının yapımlarda yer almasının izleyicide yarattığı pozitif bir durum var.

Ocak 2007’de ilk iPhone‘u piyasaya çıkarttıktan bir süre sonra, reklam yapmak için para harcamamaya karar verdi. Sonuçlara baktığımızda da bu kararlarına rağmen iPhone’un başarısını ve ulaştığı korkunç satış rakamlarını net bir şekilde görebiliyoruz.

Apple sadece 2011 yılında, 891 TV programında ürün yerleştirme ile reklam yaptı. Brandchannel‘in araştırmasına göre, en çok izlenen filmlerin %40’ında da Apple’ın ürünleri kullanılıyor.

Star Trek IV

Apple 1984’te ilk Macintosh’u tanıtmıştı ve 1986 yılında Star Trek IV filminde 8 ürün arasında %13’lük bir pay ile ekranda 51 saniye görünmüştü.

Back to the Future II

Apple, 1989 yılındaki Geleceğe Dönüş II filminde de 57 ürün yerleştirme arasında %2’lik pay ile 12 saniye boyunca ekranda görünmüştür.

Mission Impossible

1996 yılındaki “Görevimiz Tehlike” filminde, şirketin “PowerMac” adlı dizüstü bilgisayarı yer almıştı. Apple bu ürün yerleştirme için hiç para ödemedi ama film şirketiyle Apple bir anlaşma yaptı ve bu anlaşma gereğince Apple, “Görevimiz Tehlike” filminin tanıtımını yaptı.

Mission Impossible: Ghost Protocol

İlk filmden 15 yıl sonra, Görevimiz Tehlike filminin gösterime giren son filmi Hayalet Protokol’de de Apple boy gösteriyor ve şirketin ürünleri filmde toplamda 8 dakika boyunca ücretsiz olarak görünüyor. Eğer Apple filmdeki ürün yerleştirmeler için para ödeseydi, bu iş için toplamda 23.5 milyon dolarlık bir bütçe ayırması gerekirdi.

Transformers

Transformers üçlemesinin ilk filminde de Apple’ın ürünleri 5 dakika 51 saniye boyunca ekrandaki yerini almıştı. 40 farklı ürün arasında Apple’ın ürünleri 101 kez ekranda göründü.

Sex and the City

İzleyenler bilecektir; Carrie Bradshaw’ı sürekli Macbook’unun başında yazı yazarken ya da tırnaklarına oje sürerken gördük. 2008’de piyasaya çıkan Macbook Air da bu filmle ekranda yerini almıştı. 10 dakika 14 saniye boyunca ekranda görünen Apple’ın ürünleri, ürün yerleştirmede %13’lük bir paya sahip olmuştu.

Twilight

Sex and the City filminde orta yaşlı kullanıcıları hedef alan Apple, Alacakaranlık filmiyle genç kitleyi kendine hedef olarak seçti. Yalnız filmde garip olan bir durum var, filmdeki Bella karakteri yepyeni bir MacBook ve iPod kullanmasına rağmen, Twilight’ın kitabında Bella’nın ikinci el, eski bir bilgisayar kullandığı ve ekranda çıkan pop-up reklamlardan şikayetçi olduğu yazar.

40 Years Old Virgin

iMac G4 2005 yılında iPod Nano ile birlikte piyasaya çıkmıştı ve 40 Yıllık Bekar filminde ürün yerleştirmede 37 saniyelik gösterim ile %2’lik bir pay sahibi olmuştu.

Wall-E

Apple’ın iPod’u, bir animasyon filmi olan Wall-E’de de yer aldı. Apple’ın bu ürünü çok kısa bir süre bu filmde yer almış olsa da ilginç olan şey Apple’ın bu film için ürün yerleştirme teklifinde bulunmamış olması.

Somethings Gotta Give

2003 yılında yayınlanan bu filmde Apple’ın hedef kitlesi gençlerden çok yaşlı kullanıcılara dönük olmuş. Filmde birbiriyle mesajlaşan iki karakter Apple’ın ürünlerini kullanıyor.

Blade Trinity

2004 yılında beyaz perde de yayınlanan Blade Trinity’de Jessica Biel’i, kulaklıkları ve elindeki iPod’u ile vampirlerle savaşırken izlemiştik. Biel yaptığı bir röportajda, Apple’ın bu ürünleri onlara kendilerinin vermediğini söylemiş. Buradan oyuncuların Apple’ın ürünlerini kasıtlı olarak filmde kullanmadıkları sonucuna varmak mümkün.

Iron Man

2008 yapımı Iron Man filminde de filmin kahramanı Tony Stark, çalışmalarını iki iMac üzerinde yaparken gelişmiş bir teknoloji kullanıyor. Apple’ın ürün yerleştirme için kullanabileceği daha iyi bir yer olamazdı heralde. Hem üst düzeyde bir teknoloji hem de görsellik ele alınmış. Apple için oldukça iyi bir reklam olmuş.

Devil Wears Prada

2006 yılında seyircilerle buluşan filmde Andy Sachs karakterini canlandıran Anne Hathaway de bu film aracılığla Apple’ın ürünlerinin reklamını yapan ünlülerden oldu.

Friends with Benefits

Geçen sene vizyona giren baş rollerini Mila Kunis ile Justin Timberlake’in paylaştığı filmde, iki oyuncu iPad’de İncil ile ilgili bir uygulama açtıktan sonra ellerini iPad üzerine koyarak yemin ediyorlar.

Scary Movie IV

Ülkemizde “Korkunç Bir Film” adıyla gösterime giren Scary Movie filmlerinin dördüncüsünde Apple ürün yerleştirme kavramına farklı bir boyut getirerek alenen yeni iPod reklamını yapmıştı. Sözü fazla uzatmadan sizi videoyu izlemeye davet ediyoruz:Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ali Ozan Çil der ki:

  Bir eklemede ben yapayım : Forrest Gump filminde de Apple ürünleri ile değil ama değerli bir yatırım şirketi olduğunu logosuyla vurguluyor. Filmden görüntüler aşağıdaki blog adresinde

  http://techmediatainment.blogspot.com/2012/03/week-in-review-forrest-gump-will-get.html

 2. Bir güncel örnekte benden. Dating Rules http://www.imdb.com/title/tt2106857/ Afişte dahi var

 3. Resimde ki, iJustine değil mi? Youtube’da ki onun videoları bile yeter 🙂

 4. Ömer Akgül der ki:

  i’m legend’ı unutmayalım lütfen. Neredeyse tüm labratuar sahnelerinde bir sürü Apple ürünü kullanıldı. Hatta gözlükteki kamera unutulmaz.
  http://www.imdb.com/title/tt0480249/
  Bu videodaki ilk sahnelerde görebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=a3t4oTDStt8

Fikrini söyle

*