21 Kasım 2018

Araç Paylaşım Platformu BlaBlaCar Türkiye’de

Trafik modern hayatın katlanılması gereken ve bir türlü çözüm bulunamayan en büyük sorunlarından birisi. Ülkemizdeki gibi çarpık yapılaşma ve yetersiz toplu taşıma ağına sahip şehirlerde ise insanı çileden çıkarabilen bir hal alıyor. Bir yandan da yüksek benzin fiyatları ile uğraşmak durumunda kalıyoruz.

Ülkemizde bu konulara parmak basarak, trafik ve yakıt masraflarını azaltmaya yönelik bazı girişimler olmuştu fakat görünüşe göre ciddi bir değişiklik yapamadılar veya çok tercih edilmediler. Bu sefer çok benzer bir girişim yabancı bir şirketten, BlaBlaCar‘dan geliyor.

BlaBlaCar aynı yönde yolculuk yapacak sürücü ve yolcuları bir araya getiren ve yol masraflarını kişiler arasında paylaştırarak seyahati herkes için daha ucuz hale getiren bir şehirlerarası yolculuk paylaşım sosyal ağı. Her yolcu koltukları için paylarına düşen masrafı ödüyor ve sürücüler herhangi bir kar etmeden benzin masraflarını karşılıyor. Her ay 2 milyondan fazla BlaBlaCar üyesi ortalama 320 km’lik yolculuklarını paylaşıyor. Ayrıca her üye ne kadar sohbetçi olduğunu da “bla”, “blabla” ve “blablabla” derecelendirmeleri ile önceden belirtebiliyor. Şirketin alışılmadık adı da buradan geliyor.

BlaBlaCar, geçtiğimiz Temmuz ayında Index Ventures, Accel Partners, ISAI ve Lead Edge Capital’dan 100 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımdan sonra, büyüme stratejisi kapsamında yeni gireceği ilk pazarı Türkiye olarak seçen BlablaCar’ı Avrupa’da her ay 2 milyon kişi kullanıyor. Bu yolculuk paylaşım platformu arabalardaki boş koltuk kapasitesini optimize ediyor ve ulaşımı daha verimli hale getiriyor. Avrupa’da araç başına düşen kişi sayısı 1,7 iken BlaBlaCar ile paylaşılan yolculuklarda bu rakam 2,8’e çıkıyor.

Sistem basitçe şöyle işliyor: Kullanıcılar, BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamasını indirdikten sonra profillerini yaratıyor, Facebook profilleriyle entegre ediyor. Ardından gidecekleri yer ile tarihi belirtip aynı yolculuğu yapacak sürücüleri arıyor. Kendi araçlarıyla yolculuk edecekler ise yolculuklarının detaylarını, araba modellerini ve boş koltuk sayılarını belirtiyor. Sistem yolcuların sürücüye ödeyecekleri net rakamı hesaplıyor ve sürücüler kar gözetmeksizin yol masraflarını diğer yolcularla paylaşıyor.

Aynı güzergahta yolculuk edecek yolcu ve sürücüler, BlaBlaCar’ın güvenilir topluluğunda karşılarına çıkan profilleri inceleyerek birlikte seyahat edeceği kişileri önceden tanıma imkanı buluyor.  Birbirlerinin fotoğraf ve kısa biyografilerini, haklarında daha önceki yolculuklarından bırakılmış yorum ve puanlamaları, sürücü yeteneklerini değerlendirip yolculuk yapacakları kişileri seçiyor. BlaBlaCar’da aynı yöne gidecek kişiler sadece ulaşım masraflarını en aza indirmekle kalmıyor, aynı zamanda yeni insanlarla tanışarak sosyalleşme fırsatı da yakalıyorlar. ‘Bayanlara özel’ bir yolculuk yapmayı tercih edenler, hem sürücü hem de yolcuların sadece bayan olduğu bir yolculuk da planlayabiliyor.

BlaBlaCar kurucu ortağı ve COO’su Nicolas Brusson, ülkemizde benzin fiyatlarının yüksekliği, uçak biletlerinin pahalı olması ve otobüs yolculuklarının uzun sürmesi gibi etkenlerin BlaBlaCar’ı Türk insanı nezdinde tercih edilebilir bir konuma getireceğini düşündüğünü belirtti.

ETicaretMag olarak, Brusson’a Türkiye özelinde de sorular yönelttik:

Founders-NicolasBrusson2HRÖncelikle Türkiye’nin Avrupa ortalamasına göre özellikle bireyler arası işlenen suçlar (kapkaç, tecavüz, gasp, cinayet vb.) karşılaştırmasında daha yüksek bir orana sahip olduğunu hatırlatarak, BlaBlaCar’ın ne gibi güvenlik önlemleri aldığını ve birbirlerini tanımayan kişiler arasında nasıl güven oluşturduklarını sorduk.

BlaBlaCar’ın kullanıcılarının profilleri onaylanmıştır ve Facebook hesaplarına bağlıdır. Beraber yolculuk yaptıktan sonra taraflar, birbirleri hakkında detaylı puanlamalar yapabilirler ve bu puanlamalar sayesinde gittikçe artan bir düzeyde güvenilirlik ününe kavuşurlar; bu da profillerinde belli edilir. BlaBlaCar’ın özellikle çok sert sürücü kontrol kuralları vardır. Sosyal güveni sağlayabilmek BlaBlaCar’ın anahtar rollerinden biridir ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Kadın yolcuların yalnıca kadın sürücüler ile birlikte yolculuk yapabilmeleri için ayrı özellikle ekledik. BlaBlaCar’da herkes gerçekten güvendiği kişiyle seyahat edebilir” diyerek yanıtladı.

İkinci sorumuz ise, Türkiye’de trafik ve yakın masrafı sorunlarına değinen daha önceki girişimlere nazaran BlaBlaCar’ın nasıl kendini ayrıştırdığı hakkındaydı. Önceki girişimler çok tutmadı, BlaBlaCar neden tutsundu?

BlaBlaCar olarak tek amacımız bir yolcuya boş koltuk bulmak değil, yolcu ve sürücünün birlikte çok iyi bir yolculuk geçirmelerini sağlamaktır. Bunu yapabilmenin yolu da, sürücü ve yolcuların kendi aradıkları gibi bir yol arkadaşı bulmalarını sağlamaktır. Çabucak büyüyen ve aktif bir kullanıcı tabanı yaratma konusunda çok deneyimliyiz ve bu deneyimi Türkiye’ye getirdik. Ayrıca BlaBlaCar’ın global bir marka olmasının güvenilirlik ve tercih edilebilirliğine katkı sağlayacağını düşünüyorum” cevabını verdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güvenlik problemi olur

  2. Genel olarak yazıyı okuduğumda şöyle bir kanıya vardım. Bu sistem ile araç hastası olanlar gerçekten de çok eğlenceli anlar geçirebilirler. Ülkemize bu yöne ile yatırım yapılmasını çok olumlu buluyorum.

Fikrini söyle

*