11 Aralık 2018

Arama Motoru Sıralamalarında Sosyal Medyanın Etkisi Artıyor

Internet Retailer Conference & Exhibition IRCE 2011 raporunda arama motorlarının sıralama ölçümleme yöntemlerini değiştirmeleri ile beraber arama sonuçlarında sosyal medyanın öneminin git gide arttığı, sosyal medyada müşteriler ile irtibata geçmenin arama motoru sıralamalarına etki edeceği belirtildi.

“Plugging into social media for higher search rankings” (Yüksek arama sıralamaları için sosyal medyada yer alma) panelinde konuşma yapan HP Home & Home Office Store Ürün Pazarlama Müdürü Catherine Paschkewitz arama sonuçlarının markalar için oldukça önemli olduğunu, ama artık birçok müşterinin Facebook ve Twitter başta olmak üzere pek çok sosyal medya kanalında da satın almak istedikleri ürünlerle ilgili araştırma yaptıklarını iletti.

Yayıncılık ve analitik firması SimpleFeed Inc CEO’su Mark Carlson ise hem Google’ın hem Bing’in arama sonuçlarında sosyal medyayla entegrasyonlarını arttırdıklarını iletti.

Microsoft Corporation‘a ait Bing, kullanıcılarına arama motoru sonuçlarını, kullanıcının hem Facebook ağından, hem de Facebook arkadaşlarının aktivitelerinden yararlanarak sunmaya başladı. Bir kullanıcı Bing üzerinden arama yaptığında, Bing kullanıcıya arkadaşlarının beğendikleri sayfaları de sıralıyor.

Benzer şekilde Google da sene başından itibaren kullanıcılara arama sonuçlarını sıralarken sosyal medyadaki faaliyetlerine, beğendiklerine ve arkadaşlarının beğendiklerine göre sonuç göstermeye başladı.

Paschkewitz, bu entegrasyonun mağazalar için oldukça önemli olduğunu, insanların uzman yorumlarına önem verdiklerini fakat kendi sosyal çevrelerinden gelen yorumları çok daha fazla dikkate aldıklarını iletti.

Paschkewitz, mağazaların sosyal medyadaki müşteri yorumlarını arttırmak için yaratıcı yöntemler bulmaları gerektiğini, Twitter ya da Facebook’ta çok konuşulan, takip edilen konularla ilgili kendi verilerini ve bilgilerini paylaşmalarını önerdi. Bu şekilde hem daha fazla insan tarafından takip edilmenin kolaylaşacağını ileten Paschkewitz, sosyal medya ve arama motoru entegrasyonun başlangıcında olduğumuzu belirterek, yakın zamanda arama motorlarının firmaları takip eden ve beğenen kesimin sayısını çok daha fazla dikkate almasını beklediklerini iletti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*