19 Kasım 2018

Araştırma: Hangi İçerik Ne Zaman Paylaşılıyor?

Çoğunluk müşterinin sosyal medya kullanması ve bunu yalnızca aile fotoğrafları paylaşmak için değil, olan bitenden haberdar olmak için yapması, AddThis‘in yeni araştırma sonuçları ile birlikte markalara müşterileri ile daha iyi iletişim kurma şansı sağlayabilir.

Araştırmaya göre, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde sosyal ağlarda en çok paylaşılan konular %11 ile Seyahat, %9 ile Siyaset ve %8 ile Ev kategorilerinde gerçekleşiyor.

Sosyal Ağlar

En çok paylaşım yapılan sosyal mecra %36 oran ile Facebook olmayı sürdürürken (doğrudan paylaşım), %15 ile Twitter takip ediyor. Raporda ilginç bir şekilde, Facebook beğenileri ayrı bir sosyal ağ gibi incelenmiş ve üçüncü sırada, %13 oranda bulunuyor. Yani Twitter’ın tüm hacminin, Facebook’un yalnızca beğenileri kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırmadan çıkan başka bazı önemli istatistikler şu şekilde:

  • Siyasi ve gündem haberleri paylaşımları öğleden sonra saat 5 ve akşam 8 arasında zirve yapıyor.
  • Moda, magazin ve eğelence paylaşımları akşam 6 ile gece 12 arasında zirve yapıyor.
  • Spor olayları gün boyunca hemen hemen aynı oranda paylaşılırken, en çok haftasonları paylaşım yapılıyor.
  • Paylaşım trafiğinin %87’si mobil cihazlar ile gerçekleşiyor.
  • Eğitimsel içeriklerin paylaşımı, masaüstü bilgisayarlarda diğer platformlara göre %74 daha yüksek.

içerik

Mobil Trafik Artıyor

AddThis raporunda “Mobil ieçriğe baktığımızda, çeyrek boyunca en çok paylaşım alan kategorilerin aile, ebeveyn, seyahat ve perakende olduğunu görüyoruz. Özellikle hamilelikle ilgili paylaşımlar mobil platformlarda %187 oranında artmış durumdalar. Perakende içerikleri %6,3 oranında mobil trafik alırken, seyahat içerikleri %6,1 trafik alıyor.” diye yazıyor.

Yine AddThis’in raporuna göre tüm online trafiğin %37’si mobil cihazlardan geliyor; bu önceki yılın aynı dönemine göre %4’lük bir artış demek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*