13 Kasım 2018

Araştırma: Mobil Reklam İçin En Doğru Ürün Grupları Belirlendi

Columbia Business School araştırmacıları, cep telefonlarının internet tarayıcılarında çıkan banner reklamların gerçekten işe yarayıp yaramadığını ölçmek istediler. Sonuçlar şaşırtıcı. İşe yarıyorlar, ama yalnızca belli bazı ürün gruplarında.

Her yıl, mobil banner reklamları için milyar dolarlar harcanıyor ve bu miktar giderek daha çok bir şekilde artmaya devam ediyor. Peki, gerçekten bu reklamlar ne kadar işe yarıyorlar? Columbia Business School araştırmacılarının hazırladıkları rapora göre, bu reklamlar işe yarıyor, ama yalnızca bazı ürünler için.

ABD’deki 40 bin tüketicinin verilerinin kullanılarak hazırlanan rapora göre Columbia Business School (CBS) mobil reklamlar pratik bir avantaj sağlayan ve satın almadan önce üzerinde çokça düşünülen ürünlerde daha çok işe yarıyor. Örnek olarak çim biçme makinesi, çamaşır makinesi ve aile arabasını veriyorlar.

Fakat üzerinde çok düşünmeden alınabilecek ürünler, örneğin eğlence ürünleri (sinema biletleri), her gün kullanılan düşük ücretli tüketim ürünleri (mesela diş fırçası) veya lüks tüketim ürünleri (kol saati) konularında bu reklamların neredeyse hiçbir işlevi yok.

CBS’in Medya Programı Başkanı Miklos Sarvary’ye göre reklam verenler bannerlar konusunda hala profesyonel bir yaklaşım sergilemiyorlar. Daha çok reklamı çıkıp, sonra da işe yaramasını umut ediyorlar. Fakat araştırmanın sonuçlarına bakılacak olursa, müşterinin zihninde çok farklı şeyler oluyor. Bir ürünü diğeri ile karşılaştırırken birçok psikolojik süreç yaşanıyor ve satın alma, gerçekten işe yarar ürünler üzerinde gerçekleşiyor.

Bu değerlendirme aşamasında aslında tüketici kendisi ile tartışıyor. Bir yanda istekleri, diğer yanda ihtiyaçları oluyor.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki, mobil reklamın esas gücü, tüketicinin zaten bildiği ürünleri ona tekrar hatırlatmak ve ürünün satın alınması konusunu tekrar gözden geçirmeye itmek. Bu yüzden diyebiliriz ki, mobil reklamlar, ürünün diğer mecralarda tanıtımı ve reklamı yapıldıktan sonra daha etkili oluyor. Yani mobil reklam bir nevi satışı kapatmaya yönelik çalışıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*