18 Kasım 2018

Araştırma: Teknoloji Aslında Alışverişi Yavaşlatıyor mu?

Conlumino analistlerine ve perakende firması Hammerson’ın yaptıkları son araştırmaya göre e-ticaret ve yan teknolojileri aslında müşterinin satın alma sürecini hızlandırmıyor, tam aksine yavaşlatıyor.

Raporun sonuçlarına göre, önceki 10 yıl ile karşılaştırıldığında, tüketicinin alışveriş yapmaya karar vermesi ile ürünü satın alması arasında geçen süre uzamış durumda. Bugün bir tüketicinin alışverişini tamamlaması 3,5 gün sürüyor. 10 yıl önce bu süre yarım gündü.

Dahası, ürün ararken internette gezinme süresi 50 dakikadan 1,5 saate çıkmış durumda.

Raporun önemli sonuçlarından biri de, günümüz müşterisinin iyi bir fırsat teklifi için beklemekten gocunmadığı. Yapılan araştırmaya göre tüketicilerin %70’i nadiren bir ürünü tam fiyatındayken alıyor. %60’ı ise ürünün indirime girmesini bekliyor. Benzer şekilde günümüz müşterisi, eskiden olduğu gibi hemen ürünün üzerine atılmıyor, satın alma planını önceden yapıyor. Bu yüzden tüketiciler daha çok online mağaza geziyor (10 yıl önce 7 mağaza gezerken, artık 13 mağaza geziyor) ve %45’i 3 veya 4 farklı kanal kullanıyor.

Bu sürecin hızlanan tek yanı ise ödeme kısmında yaşanmış. 2004 yılında 8 dakika süren ödeme süresi, günümüzde ortalama 6 dakikaya düşmüş durumda.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*